W siedem miesięcy po powrocie do Amsterdamu trzech statków z wyprawy dla Kompanii van Verre bracia de Houtmanowie wyruszyli w drugi rejs do Indii Wschodnich. Został on zorganizowany przez bogatego kupca i armatora Baltazara de Moucherona. W ślad za tą ekspedycją ruszyły kolejne ważne przedsięwzięcia Holendrów, zakończone znaczącymi odkryciami.
Rodzina de Moucheronów brała udział w finansowaniu wielu działań o charakterze merkantylnym. Baltazar de Moucheron był także udziałowcem w słynnej wyprawie poszukującej północnej drogi do Chin pod dowództwem Wiliama Barentsa w 1594 r. i w innych ekspedycjach odkrywczych. W siedem miesięcy po powrocie do Amsterdamu trzech statków z wyprawy dla Kompanii van Verre bracia de Houtmanowie wyruszyli w drugi rejs do Indii Wschodnich. Został on zorganizowany przez bogatego kupca i armatora Baltazara de Moucherona. W ślad za tą ekspedycją ruszyły kolejne ważne przedsięwzięcia Holendrów, zakończone znaczącymi odkryciami. Jan Kapała Bracia de Houtmanowie przez Madagaskar i Indochiny dotarli na Sumatrę. Panujący tam sułtan nie przyjął ich zbyt przyjaźnie i wkrótce wybuchły walki pomiędzy Holendrami a wojskiem sułtana Acehu. Cornelis de Houtman zginął, a jego brat Fryderyk dostał się do niewoli. Holendrzy próbowali wynegocjować uwolnienie STARE MAPY Terra Australis Incognita (część 7) Rekonstrukcja statku „Batavia”. Reprodukowano z Wikipedii Jachting 95 mesa oficerska Można przypuszczać, że wiedza Holendrów o geografii i bogactwach Dalekiego Wschodu stała się na tyle obszerna, iż podjęli dalsze próby wyrwania dla siebie kawałka z tych dóbr Fryderyka, ale pertraktacje się nie powiodły. Flota holenderska zawróciła do Europy, a Fryderyk de Houtman spędził w więzieniu dwa lata. W tym czasie poczynił wiele cennych obserwacji astronomicznych oraz nauczył się języka malajskiego. Sułtan uwolnił go w 1601 r. i młodszy z braci do Amsterdamu powrócił w 1602 r.
Więcej na temat starych map można przeczytać w Jachtingu 10-11/2016. Dostęp on-line do całego numeru tutaj w cenie 7.00 PLN.