W sytuacji dużej konkurencyjności na rynku oczywistym jest fakt, że sukces mogą odnieść tylko te firmy, które potrafią podjąć w porę odpowiednie decyzje, a do tego lepiej i sprawniej niż konkurencja. Wszystkie przedsiębiorstwa poważnie myślące o swojej przyszłości dążą do doskonałości. Dążenie to ułatwia przedsiębiorcom osiąganie wyznaczonych celów, a tym samym skuteczną rywalizację na coraz bardziej wymagającym rynku.
Uzyskanie sprawnego przepływu produkcji nie jest łatwe - uwzględniając fakt ciągłej ewolucji procesów produkcyjnych wywołanych przede wszystkim postępem technicznym - jednak możliwe do zrealizowania. Procesy produkcyjne realizowane w przedsiębiorstwach podlegają nieustannej ewolucji. Główne czynniki odpowiedzialne za te zmiany to:
- postęp techniczny przejawiający się coraz bardziej zaawansowanymi komputerowo urządzeniami produkcyjnymi i oprogramowaniem wspomagającym przygotowanie i prowadzenie produkcji,
- nowe metody organizacji produkcji nastawione przede wszystkim na eliminowanie wszelkich strat wynikających z procesów produkcyjnych,
- podporządkowywanie procesów produkcyjnych rachunkowi ekonomicznemu, co wymusza konieczność ciągłego obniżania kosztów produkcji.
Powyższe czynniki powodują, że w stosunku do tradycyjnych systemów produkcyjnych w ostatnich dziesięcioleciach zaszło wiele zmian, które wpływają nie tylko na sposób zarządzania produkcją, ale także na wyposażenie techniczne i wygląd samych przedsiębiorstw. Jako przykłady zmian w obszarze produkcyjnym można wymienić:
- znaczne zwiększenie pracochłonności strefy przygotowania produkcji kosztem strefy wytwórczej,
- znaczne skrócenie cyklu życia produktów, co wymusza częstą reorganizację struktur produkcyjnych,
- znaczny postęp w zakresie projektowania nowych wyrobów, a także struktur produkcyjnych głównie za sprawą zaawansowanych technik komputerowych,
- silna presja na organizację produkcji w małych partiach produkcyjnych, a docelowo produkcja jednostkowa,
- wzrost popytu na wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Trudno jest regularnie (co roku) pozyskiwać coraz to więcej nowych zleceń na wyprodukowanie większej ilości jachtów. Niemniej jednak zamożność firmy można poprawić, nie zwiększając ilości produkcji jednostek pływających, przede wszystkim przez myślenie (działanie) systemowe. Należy udoskonalać organizację p,,rzedsiębiorstwa tam, gdzie się da trzeba automatyzować proces produkcji, ograniczać wszystkie zbędne koszty: działań, prac, zapasów magazynowych, dokonać weryfikacji dostawców: surowców, części i akcesoriów. Jeśli jest realizowana seryjna produkcja jachtów, to należy z dostawcą wyposażenia jachtowego negocjować warunki dostaw, które będą objęte tzw. zasadą life contract, czyli producent łodzi związuje się długoterminowo z dostawcą wyposażenia jachtowego, a w zamian w kolejnych dostawach otrzymuje niższe ceny za zakupione (zamówione wcześniej) wyposażenie.
Cały artykuł dostępny w Jachtingu 3-4/2018. Kup wersję online za 7,00 PLN po kliknięciu w link.