' Płytka i wąska cieśnina pomiędzy najdalej na południowy - wschód, wysuniętym cyplem kontynentu Ameryki Południowej i Wyspą Stanów, potrafi być niebezpieczna nawet dla małych statków. Występuje tu wyjątkowo silny prąd pływowy, który ściera się z falami Oceanu Południowego i Atlantyku wytwarzając fale określane w literaturze morskiej jako „fenomenalne”. Lepiej ich nie doświadczyć. A ponieważ, zaraz po zapowiadanym na środę wyżem, idzie prawdziwie diabelski sztorm, warto by... żeby nas tam już nie było. Na Selmie trwa kolejna rozgrywka w oceaniczne szachy. '
sytuacja pogodowa na dzisiaj ( środa 25.03 )
sytuacja pogodowa na piątek ( 27.03 )
Strzałki to kierunki wiatru. Jedna duża lotka na strzałce oznacza siłę wiatru 10 węzłów (18 km/h). Czyli np. strzałka o czterech lotkach to sztorm o sile 40 węzłów czyli 75km/godz.
Na pierwszej mapce z prognozą na środę (25 marca) widzimy „oko wyżu” - cisza oraz bardzo słabe wiatry.
Na drugiej mapce, na piątek (27 marca) widać dużo strzałek o sile 40 węzłów (ok. 75 km/h) oraz parę trójkątów, które oznaczają siłę 50 węzłów (ponad 90 km/h). Gdy na Bałtyku sztorm osiąga taką wartość, zwykle mówi się już o nim w TV...
Na mapach widzimy tzw. wiatr "średni" bez uwzględnienia porywów (szkwałów), które szczególnie przy Hornie mogą być i najczęściej są niezwykle mocne.
Dlatego w piątek (27 marca) chcemy być już na północ od Cieśniny Le Maire. Z ciekawostek mogę dodać, że dwa lata temu padł rekord wiatru na Hornie – 156 węzłów (ok. 290 km/h), zanotowany przez stację meteo na wyspie Horn, a w tym roku pod huraganowym wiatrem przewróciło się skrzydło w pomniku albatrosa – ogromy stalowy fragment.
Oczywiście prognoza, szczególnie w tym rejonie, zmienia się bardzo dynamicznie ale i tak, trzymajcie kciuki. Na pewno się przydadzą :)
opr. Tomek Łopata
inf. selmaexpeditions.com
fot. selmaexpeditions.com