Ustawa o wyposażeniu morskim jest gotowa do ogłoszenia, zatem na dniach może wejść w życie. Ustawa implementuje dyrektywy Unii Europejskiej, tzw. MED (maritime equipment directive). Dyrektywa ta powtarza kwestie zawarte w konwencji SOLAS, ale czyni to bardzo drobiazgowo.
MED została wdrożona wraz z przyjęciem Polski do UE w 2004 roku, jednak ulega okresowo zmianom.
MED reguluje kwestie związane z wyposażeniem - głównie bezpieczeństwa - na statkach konwencyjnych, tj. podlegającym konwencji SOLAS. Teoretycznie konwencja SOLAS w tym zakresie nie obejmuje jachtów, niemniej jednak polskie Urzędy Morskie egzekwują od jachtów polskich wyposażenie zgodne z MED i posiadające znaczek tzw. wheelmark, czyli koło sterowe. W szczególności chodzi tu o środki ratunkowe i sygnalizacyjne, środki łączności, gaśnicze i podobne wyposażenie.
Środki takie są zazwyczaj znacznie droższe, niż przewidziane dla rynku rekreacyjnego, i okresowo trzeba kontrolować ich ważność. Co więcej, wraz ze zmianami dyrektywy niektóre starsze modele mogą być wycofywane z rynku (co spotkało np. w okolicach 2012 roku większość popularnych ekranów radarowych) i powinny być wycofane z użytku.
Zatem kupując wyposażenie jachtowe trzeba się upewnić, czy jest ono zgodne z nowymi przepisami.