Nietypowy projekt związany ze sztuką marynistyczną zainicjowany został w Ustce za sprawą prac absolwentki krakowskiego Instytutu Sztuki – Dagi Dagmary Klisiewicz. Artystka opracowała oryginalną technikę tworzenia obrazów o tematyce morskiej. Powstają one za pomocą maszyny do szycia, a nitka i materiały tekstylne zastępują przy ich tworzeniu farby, ołówek i piórko grafika.
Obrazy określone jako Nautical Art Sztuka Tekstylna, takie jak „Czarne żagle”, „Dom nad morzem” czy „Samotny żeglarz”, zdobią już ściany domów właścicieli prywatnych kolekcji w Polsce, Niemczech, Francji, a także w Australii i Stanach Zjednoczonych. Na początek przyszłego roku planowana jest również wystawa prac Dagi w salach wewnątrz latarni morskiej w Ustce. – Sztuka tekstylna ma już swoją historię i oczywiście jej nie wymyśliłam, jednak okazało się, że mogę wprowadzić do tego gatunku także pewne nowe, osobiste rozwiązania i pomysły. Ponieważ ukończyłam wydział grafiki, charakterystyczne dla moich prac jest wykorzystanie nici jako mocnej kreski, a także czarno-biała stylistyka. Bardzo lubię też wykorzystywać tiul – mówi Daga. Wyszywane obrazy rzeczywiście powstawały już w średniowieczu, dziś jednak niewielu artystów podejmuje eksperymenty z tą trudną i stosunkowo rzadko widywaną w galeriach materią. Prace Dagi są bardzo współczesne, charakteryzuje je dynamika, zwiewność, a także wyczucie morskiej przestrzeni. – To nowoczesna forma, a zarazem bardzo ekspresyjne, żywiołowe prace, w których czuć pasję i artystyczną świeżość. Wartością dodaną jest w nich także wejście w przestrzeń, przez co działają niemal jak relief – uważa Małgorzata Stankiewicz, architekt wnętrz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Więcej na temat tej niezwykłej sztuki można przeczytać w Jachtingu 7/2016. Dostęp on-line do całego numeru tutaj w cenie 7.00 PLN.