Celem podróży był rejs do Kotonu w Beninie, na zachodnim wybrzeżu Afryki, z przystankiem w Durbanie w RPA. Potrzebowałem 10 sekund na zaakceptowanie oferty kapitana. Jedynymi moimi pytaniami były, kiedy powinienem tam być i co asystent bosmana robi na statku. Kilka tygodni później siedziałem w hali odlotów na lotnisku Charlesa de Gaulle'a, czekając na mój lot do Antananarywy na Madagaskarze!
Kiedy marzenia spotykają rzeczywistość...
Podczas pakowania znalazłem też czas, by się dowiedzieć, kim jest bosman. Bosman odpowiada za codzienne zarządzanie załogą pokładową oraz za konserwację narzędzi pokładowych i materiałów eksploatacyjnych. Wymagane uprawnienia to świadectwo kwalifikacji zgodne z STCW A-II/4 lub A-II/5 i co najmniej 2 lata doświadczenia jako starszy marynarz na podstawie tego świadectwa kwalifikacji (CoC). Ponadto bosman musi ukończyć kurs kierowania tłumem zgodny z STCW A-V/2-1. Oczywiście musi też doskonale rozumieć język angielski i biegle się nim posługiwać. Dobrze, mam to wszystko, więc jedziemy!
M/v „Africa Mercy” jest dużym morskim statkiem szpitalnym. Kiedy został zbudowany, służył jako prom kolejowy na wodach śródlądowych Danii. Po długiej przebudowie w Anglii, statek o tonażu 16 457 BRT był gotowy, by służyć krajom Afryki, oferując bezpłatne usługi medyczne wszędzie tam, gdzie się pojawił. Załoga niesie nadzieję i uzdrowienie, i podąża za 2000-letnim wzorem, jakim jest Jezus. Standardową praktyką jest przebywanie członków przez 9 miesięcy w kraju afrykańskim i służenie jego mieszkańcom. Następnie odbywa się letnia wycieczka na Wyspy Kanaryjskie w celu konserwacji i suchego doku. Powrót do nowego miejsca obsługi, gdzieś w Afryce następuje zimą.
Ten rok był nieco inny z powodu panującego w Afryce Zachodniej wirusa Ebola. Cały statek, począwszy od zmywacza po kapitana, jest obsługiwany przez ochotników. Są wśród nich lekarze, pielęgniarki, kucharze, informatycy i pracownicy mediów oraz sprzątaczki. Każdy może się zgłosić i zaoferować wszelkie umiejętności i talenty, jakie posiada. Wolontariusze płacą nawet za zakwaterowanie, tak samo jak na statku wycieczkowym!
Podróż warta zachodu
Cały artykuł dostępny w Jachtingu 3-4/2020. Kup wersję online po kliknięciu w link.
fot. arch. autor