Archeolodzy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przebadali koryto Martwej Wisły w pobliżu Twierdzy Wisłoujście. Muzeum jest dysponentem tego obiektu i otrzymało fundusze na rozpoznanie archeologiczne jego okolicy.
Archeolodzy, w tym nurkowie, zbadali dno kanału portowego - bardzo w tym miejscu zanieczyszczonego, odkrywając wiele pali, z których część była pozostałością po molo przy twierdzy, część zaś wzmacniała fundamenty. Zawiodły jednak nadzieje na odnalezienie pinki Żółty (lub Złoty) Lew.
Żółty Lew był jednym z okrętów biorących w 1627 roku udział w bitwie pod Oliwą, kiedy polska flota zaatakowała okręty szwedzkie wycofujące się z blokady Gdańska na przerwę zimową. Jakkolwiek starcie można oceniać jako zwycięstwo polskiej floty, dla Szwedów było bez większego znaczenia, siły szwedzkie ponownie podeszły pod Gdańsk w 1628 roku i z pomocą kul rozgrzewanych uprzednio w palenisku ostrzelały flotę chroniącą się pod ochrona twierdzy Latarnia (gdyż tak wówczas nazywano fortyfikacje Wisłoujścia). Żółty Lew został trafiony taką kulą i eksplodował. Stąd niewielkie szanse na znalezienie istotnych fragmentów okrętu, poszukiwacze mieli jednak nadzieję znaleźć fragmenty wyposażenia. Niestety, prawdopodobnie takowe zostały wydobyte lub zniszczone w czasie wielokrotnych wcześniejszych prac na kanale portowym.
Polska flota po porażce pod Latarnią została wysłana do ogarniętego przez zarazę Wismaru, gdzie straciła zdolność bojową.
Zdjęcie: Bitwa pod Oliwą
Stefan Płużański, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1493464