Każdy podróżujący do Chorwacji (i nie tylko!) powinien spróbować lokalnych przysmaków. Wakacje to nie tylko czas na odpoczynek, ale także na poznanie nowych smaków. Chorwackie wina i likiery są znane niemal na całym świecie. Wybierająć się na wakacje na jachcie, lepiej nie przesadzać z alkoholem, jednak z rozsądkiem i umiarem warto sobie pozwolić na ich degustację.
Rakija
Najbardziej znany chorwacki alkohol to rakija – mocna, traktowana często jako lekarstwo regulujące ciśnienie i korzystnie wpływające na pracę serca i nerek. W Chorwacji można kupić jej różne odmiany – z owoców, chlebka świętojańskiego czy ziół. Najpopularniejsza jest biska sporządzana od tysięcy lat według tajemnej receptury z miąższu winogron, jemioły i trzech rodzajów traw.
Wino
Chorwaci kochają wina, pielęgnując od wieków tradycję uprawiania winorośli. Mają ku temu odpowiedni klimat, dlatego ich wina są tak pyszne i wyraziste, sporządzane z winogron zielonych, różowych i czerwonych. Żal byłoby nie wykorzystać tak dobrych warunków! Do posiłku można zamówić wino białe zmieszane z wodą gazowaną (gemišt) albo ze zwykłą wodą (bevanda) lub wino czerwone z coca-colą (zwane bambus).
Oprócz konkretnych marek w Chorwacji można też spróbować wina domowego, wytwarzanego na potrzeby domowników i gości. Szczególnie polecamy to ostatnie - wstępując do małych, rodzinnych knajp, istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie takiego wina, prosto od gospodarza, spróbujemy.
Likier
W Chorwacji bardzo popularne są też likiery o rozmaitych smakach. Chorwaci produkują standardowe likiery jajeczne, kawowe czy owocowe, ale też są sławni z wyrobu specyfików, których nie znajdziemy w żadnym innym zakątku świata.
Jednym z nich jest słodki kruszkowac o pomarańczowo-żółtej barwie, którego głównym składnikiem są gruszki. Panowie raczej zasmakują w gorzkim pelinkovacu – jego receptura oparta jest na piołunie. Chorwaci uważają, że to świetne lekarstwo na migreny i problemy żołądkowe. Najlepiej smakuje z lodem i plasterkiem cytryny. Gorzki jest także vlahovac – likier ziołowy, który podobno dodaje sił witalnych i orahovac – likier produkowany z ekstraktu zielonych orzechów włoskich.
Likiery zawierają do 35% alkoholu i oparte są na starych recepturach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przepis na likier maraschino – przeźroczysty, robiony z miejscowej odmiany wiśni – pochodzi z XVI wieku. Po raz pierwszy został zapisany w klasztorze dominikańskim w Zadarze
Kultura picia i świętowania w Chorwacji to element, który z pewnością nas zauroczy. Chorwaci to otwarty i serdeczny naród, a ich folklor to pełnia barw! Z pewnością odwiedzając to państwo raz, będziemy chcieli do niego wkrótce wrócić!