Pływanie jachtem kojarzy się przeważnie z relaksem oraz wylegiwaniem się w otoczeniu luksusu i pięknych widoków. To bardzo przyjemna wizja, która najczęściej pokrywa się z rzeczywistością, jednak bywa i tak, że pogoda płata nam figle! Jak się wtedy zachować i co zrobić, żeby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich osób na jachcie? Załoga YACHTIC ma dla Was kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniecie niepotrzebnych przygód w trakcie swojego wymarzonego rejsu.
Sprawdzenie prognoz
Najlepszym sposobem na uniknięcie zaskoczenia w postaci np. sztormu, jest sprawdzenie pogody i znajomość warunków na wodach, po których zamierzamy pływać. Nigdy nie należy bagatelizować złych prognoz. Wybierając się na jachting, powinniśmy mieć rozeznanie w pogodzie, którą możemy zastać w danym okresie w konkretnym regionie. Przed wypłynięciem, w sprawdzeniu pogody pomoże Internet i prognozy radiowe. Jeśli wybieramy się w długi rejs, miejmy na uwadze fakt, iż pogoda lubi się dynamicznie zmieniać, warto więc trzymać rękę na pulsie, szczególnie gdy odczuwamy niepokojące symptomy.
Zachowanie załogi
Obojętnie, czy płyniemy z wynajętym skiperem czy sami, załoga musi znać podstawowe zasady bezpieczeństwa na jachcie. Aby uniknąć niepotrzebnej paniki gdy zerwie się mocny wiatr, a z nim fale, wszystkie osoby na jachcie powinny wiedzieć jak właściwie poruszać się po pokładzie, co zrobić gdy ktoś wypadnie za burtę oraz jak zachować się podczas wywrotki jachtu. Kapitan musi być poinformowany o tym, jakie kwalifikacje posiada każdy członek załogi, żeby rozsądnie zareagować na wypadek wszelkich kryzysowych sytuacji.
Przetrwanie sztormu
Gdy podczas rejsu jachtem złapie nas załamanie pogodowe, trzeba szybko podjąć decyzję, o tym, gdzie najlepiej schronić naszą jednostkę. Znając stan techniczny jachtu, możemy ocenić czy przetrwa on gorsze warunki poza portem. Wejście do portu wydaje się najlepszym rozwiązaniem, jednak pamiętajmy, że jest to o wiele trudniejsze w trakcie pogodwej zawieruchy, a do tego nasz jacht nie będzie jedynym, który planuje zacumować w bezpiecznej przystani. Ponadto, zagrożeniem w tym wypadku jest bliskość innych jednostek czy chociażby betonowe nabrzeże. Przed wpłynięciem należy odpowiednio przygotować się do wszelkich manewrów, dokładnie sprawdzić dostępne do zacumowania miejsce i zachować całkowitą ostrożność.
Pływając na jachcie musimy być gotowi na wszystko. Sztorm brzmi strasznie, i nie ma żeglarza, który dobrze wspomina takie doświadczenie, lecz nie trzeba się zbytnio bać. Stosując podstawowe środki bezpieczeństwa, znacznie zwiększamy nasze szanse na bezproblemowe wyjście z takiej sytuacji.