Podpisy pod dokumentem złożyli: ze strony PoZŻ, prezes Bogusław Witkowski, ze strony Setek: autor regat „Setką przez Atlantyk” Janusz Maderski, oraz reprezentant uczestników, prezes Stowarzyszenia Klasy Setka, Piotr Czarniecki.
W ramach porozumienia PoZŻ zobowiązał się do nieodpłatnego wyposażenia wszystkich jachtów biorących udział w regatach „Setką przez Atlantyk 2016” w lokalizatory typu yellowbrick.
Zainstalowanie lokalizatorów na pokładach łódek biorących udział w regatach zwiększy bezpieczeństwo uczestników zmagań – uzasadnia decyzję PoZŻ prezes Bogusław Witkowski. – Jednocześnie uatrakcyjni wyścig pozwalając na jego śledzenie kibicom z zewnątrz.
W zamian za wsparcie Setek PoZŻ uzyskał status patrona honorowego imprezy a www.zeglarski.info oficjalnego patrona medialnego.
Regaty Setek przez Atlantyk, z trasą liczącą 3700 mil morskich, to najdłuższe polskie regaty morskie i jedyne oceaniczne. Udział w nich brać mogą tylko żeglarze na własnoręcznie zbudowanych jachtach klasy Setka o długości zaledwie 5 metrów zaprojektowanych przez Janusza Maderskiego, konstruktora spod Szczecina.
Pierwsze zmagania tego typu odbyły się w 2012 r. Wzięli w nich udział Janusz Maderski i Szymon Kuczyński. Wygrał ten drugi pokonując całą trasę regat w czasie nieco ponad 44 dób. W tegorocznej edycji udział zadeklarowało 30 jednostek. Na liście startowej są żeglarze z całej Polski (m.in. z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Lublina, Wrocławia i Krakowa) a nawet jeden z Australii. Wśród zgłoszonych jest także znany podróżnik Arkadiusz Pawełek, który ma na swoim koncie przepłynięcie Atlantyku na pontonie. Ostateczną listę startową poznamy we wrześniu.
Żeglarze ścigać się będą samotnie i dwuosobowo. Będą klasyfikowani w dwu grupach: Extreme i Sport. Grupę Extreme stanowić będą wszyscy chcący startować bez kontaktu z lądem i statkami, z ograniczeniami elektroniki i bez pomocy z zewnątrz. Wolno im będzie korzystać tylko z papierowych map, pasywnego AIS oraz ręcznego GPS. Inne urządzenia pozostaną w zaplombowanych woreczkach. W grupie Sport wolno będzie używać dowolnego radia, telefonu satelitarnego, aktywnego AIS oraz dowolnej elektroniki nawigacyjnej.
Setki wystartują z Sagres w południowej Portugalii 11 listopada b. r. Regaty podzielone są na dwa etapy. W pierwszym żeglarze mają dotrzeć do Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich. Start do drugiego etapu planowany jest na 10 grudnia. Uczestnicy zmierzać będą do Fort de France na Martynice. Linię mety stanowi południk 61 W przebiegający pomiędzy wyspami Martynika a St. Lucia.
Przygotowania do regat śledzić można na bieżąco na stronie: www.maderski.pl.
tekst: Tomasz Falba
foto: Tadeusz Lademann - po podpisaniu porozumienia, stoją od lewej: Bogusław Witkowski, Piotr Czarniecki i Janusz Maderski.