El Niño [el ninio] to występujące co 3 do 7 lat anomalie klimatyczne związane ze wzrostem temperatury wód Pacyfiku. Efektami są nietypowe kierunki i siły wiatru na oceanach Spokojnym i Atlantyckim nawet w pasie pasatów oraz zmiany aktywności huraganów. Zmiany klimatyczne powodują nietypowe temperatury, susze i/lub ulewne deszcze głównie na kontynentach oraz wyspach leżących nad Pacyfikiem, ale również w mniejszym stopniu na wszystkich pozostałych, oddziałując tym samym na życie większości ludzi na ziemi.
Wcześniejsze prognozy z marca 2015 r. przewidywały na ten rok słaby El Niño, lecz ostatnie obserwacje odwracają głowy naukowców w przeciwną stronę. W lipcu temperatura powierzchni wód wschodniego Oceanu Spokojnego była wyższa od średniej nawet o 2° C. Zbieżne z tym zjawiskiem zmiany atmosferyczne przyniosły kilkukrotne nietypowe okresy (powierzchniowych) wiatrów zachodnich wiejących w obszarze tropików od zachodniego po środkowo-wschodni Pacyfik (źródło: NOAA).
Stale wiejące ze wschodu pasaty spiętrzają poziom wód Pacyfiku w zachodniej części oceanu i jest on normalnie od 40 do 50 cm wyższy u wybrzeży Indonezji niż wzdłuż brzegów Ekwadoru. Zmiana kierunku wiatrów powoduje falę Kelvina, idącą z zachodu akwenu na wschód i wyrównującą jego poziom (źródło: NASA). Przeniesione falą masy ciepłej wody spowodowały wzrost jej temperatury we wschodniej części oceanu.
Wszystkie modele testowane przez naukowców NOAA wskazują na wzrost efektów i nadejście silnego El Niño na północnej półkuli. Jego efekty będą najsilniej odczuwane późną jesienią/wczesną zimą (90% prawdopodobieństwa) i mogą potrwać do wiosny 2016 r. (85% prawdopodobieństwa). Takie natężenie anomalii może przynieść efekty podobne do El Niño z lat 1997–1998, najsilniejszego odnotowanego w trakcie minionego stulecia.
Cały opis zjawiska wraz z rysunkami znajdziesz w jachtingu 10/2015. Dostęp online tutaj - w cenie 9.90 PLN.