Dziś załoga YACHTIC poruszy temat ubezpieczenia kaucji. Tegoroczna majówka zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej pytacie nas, jak dobrze przygotować się do rejsu. Dla nas, jednym z ważniejszych elementów rejsu jest ubezpieczenie kaucji. A dlaczego warto? Co musicie wiedzieć? Czytajcie dalej!
1. Utrata kaucji to wysoki koszt dla całej załogi
Podczas zagranicznych czarterów obowiązkowo musimy wpłacić kaucję, czyli pewnego rodzaju ubezpieczenie dla armatora na wypadek wyrządzenia jakichkolwiek strat. Kaucja w Chorwacji czy Grecji znacznie przewyższa tę mazurską, tak samo jak i wartość czy klasa czarterowanego jachtu. Dlatego wynajmując jacht za granicą musimy się liczyć z tym, że kaucja może wahać się pomiędzy 1000 a 3500 Euro za rejs. Wpłacamy ją gotówką lub poprzez blokadę kwoty na karcie kredytowej. Strata takiej kwoty, spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem może być naprawdę bolesna, prawda? ;)
2. Ubezpieczenie kaucji to przy tym nieduży koszt
Co prawda ubezpieczenie kaucji może wynosić nawet kilkaset Euro, choć najczęściej jest to około 150-300 Euro, to według nas warto! Koszt ubezpieczenia zależny jest od wysokości samej kaucji.
Wiele osób uważa, że to ubezpieczenie kaucji to pieniądze wyrzucone w błoto, ale wiecie - “przezorny zawsze ubezpieczony”. Dlatego my gorąco zachęcamy Was do skorzystania z takiej opcji.
3. Ubezpieczenie kaucji pokrywa (prawie) wszystkie straty
Pobyt na jachcie, podobnie jak pobyt w hotelu czy podróż wynajętym samochodem, czasem może wiązać się z nieprzewidzianymi sytuacjami. Niestety, nawet najbardziej wprawionych żeglarzy mogą spotkać różnego rodzaju wypadki, często wcale nie z ich winy. Najczęściej, jeśli już do tego dochodzi, “psują się” silniki i stery strumieniowe. Nierzadko też dochodzi do otarcia burt, zgubienia odbijaczy, uszkodzeń pontonu czy potargania żagli. Wszystkie tego typu zniszczenia mogą zostać pokryte z naszego ubezpieczenia kaucji.
Kiedy jednak ubezpieczenie kaucji “nie działa”? Otóż owe ubezpieczenie nie pokrywa na przykład kosztów opóźnienia powrotu czy kosztów, które wynikają z oddania jachtu w innym porcie. Czarterujący odmówi także w przypadku wyrządzenia szkód pod wpływem alkoholu i środków odurzających, rażących zaniedbań i lekkomyślności czarterującego. Ubezpieczenie nie dotyczy także zgubienia pewnych (kluczowych) elementów wyposażenia, czyli między innymi utraty kotwicy, łańcucha kotwicznego, pontonu czy dołączonego do niego silnika zaburtowego, a czasem także zapchania jachtowych toalet.
4. Ubezpieczenie kaucji jest łatwo dostępne!
Znalezienie jachtu z ubezpieczeniem kaucji jest dziecinnie proste. Szukając jachtu na YACHTIC, wystarczy zaznaczyć opcję „Możliwość ubezpieczenia kaucji” (parasol z symbolem “€”). Wyniki wyszukiwania będą obejmowały wyłącznie jachty, w przypadku których ubezpieczenie kaucji jest dostępne.
5. Żeglujesz spokojnie
Dodatkowo ubezpieczając jacht macie spokojną głowę na czas całego rejsu, w tym wszelkich manewrów w portach. To tak jak na drodze - mimo, że jesteście pewni swoich umiejętności, nie możecie ręczyć za innych kierowców. Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się także na wodzie, dlatego jeszcze raz powtarzamy: warto ubezpieczyć kaucję, by porządnie odpocząć i nie martwić się "co gdyby?!".