Zaplanowanie rejsu to nie tylko czarter jachtu. To także zaplanowanie podróży do i z miejsca czarteru, a także rozpisanie całej trasy rejsu, wstępnego zaopatrzenia itd. Dotrzeć w miejsce czarteru możemy na różne sposoby: samochodem, autokarem, samolotem, promem. Wszystko zależy od nas, jednak przed podróżą warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat przepisów wjazdowych do poszczególnych państw.
Wyjazd do niektórych państw łączy się z koniecznością posiadania wizy. W innych przypadkach obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy, o ile wyjazd będzie krótszy niż 90 dni. Liczne państwa wymagają, by dokument, z którym udajemy się za granicę, był ważny przez co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Europejskie granice zazwyczaj możemy przemierzać jedynie z dowodem osobistym.
Istnieją też państwa, które ściśle określają wymogi, które turysta musi spełnić, jeśli chce wjechać do konkretnego kraju. Może być to na przykład określenie minimalnej kwoty na każdy dzień pobytu, dokonanie rezerwacji na podróż powrotną, ubezpieczenie zdrowotne.
Poniższe zestawienie uwzględnia oczywiście tylko wyjazdy turystyczne, jakimi bez wątpienia są rejsy żeglarskie, do najbardziej popularnych wśród Polaków krajów. Wyjazdy służbowe, dyplomatyczne, naukowe itd., objęte są innymi regulacjami prawnymi. Przed wyjazdem dobrze jest rozeznać się w przepisach wjazdowych do wybranego przez nas kraju, by uniknąć niemiłych niespodzianek, zwłaszcza jeśli podróżujemy na własną rękę, a nie z biurem podróży. Jeśli szukacie czarteru jachtu w którymś z poniższych krajów, zajrzyjcie na YACHTIC.;
Szczegółowe informacje na temat przepisów wjazdowych do powyższych i innych państw znajdziecie na stronie MSZ.gov.pl.