Przejęcie jachtu wyczarterowanego przez YACHTIC nie jest niczym skomplikowanym. Warto jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, aby proces check-in przebiegł szybko i sprawnie.
Przybycie do bazy.
Do bazy czarterowej zgłaszamy się w sobotę. To także pierwszy dzień urlopu pod żaglami. Czartery jachtów odbywają się zwykle od soboty do soboty. Najczęściej jacht należy przejąć około godziny 17.00.
Zdarza się, że chcemy odebrać jacht wcześniej, wtedy należy poinformować o tym firmę czarterową, jeszcze przed przyjazdem, by pomogła zorganizować wcześniejszy check-in jachtu. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze będzie to możliwe, zależy to bowiem od różnych czynników. Trzeba pamiętać, że jacht musi być dobrze przygotowany na kolejny rejs, a posprzątanie po poprzednim czarterze, zatankowanie wody i paliwa oraz usunięcie ewentualnych usterek wymaga czasu.
Wygląda to tak samo, jak zameldowanie w hotelu. Doba hotelowa jest zawsze określona, ponieważ czas pomiędzy opuszczeniem pokoju przez gości, a przyjęciem nowych klientów wykorzystywany jest na posprzątanie i należyte przygotowanie pokoju. Z tych samych powodów godzina przejęcia jachtu również jest określona z góry.
Najczęściej wcześniejsze zaokrętowanie jest możliwe jeśli przed planowanym terminem czarteru jacht stoi w porcie, tzn. tydzień wcześniej nie jest wynajmowany przez innych klientów. Na organizację wcześniejszego check-inu może mieć wpływ także to, jak bardzo zatłoczona jest dana baza czarterowa w dniu przyjazdu.
Firmy czarterowe dokładają wszelkich starań, by przekazać jacht w dogodnym dla klienta czasie, aby ograniczyć czas oczekiwania na wymarzony rejs. Większość marin oferuje restauracje, tawerny oraz kompleksowo wyposażone toalety. Można zatem odpocząć, dobrze zjeść i odświeżyć się po podróży, a czas oczekiwania na przejęcie jachtu upłynie szybciej.
Bywa też, że podróż do kraju, w którym znajduje się jacht, przedłuża się i wtedy check-in może odbyć się później. Pracownicy firm czarterowych czekają na klientów zazwyczaj do zmroku. Jeżeli opóźnienie podróży jest znaczne najlepiej jest powiadomić armatora telefoniczne o przybliżonym terminie przybycia, aby uniknąć zbędnych problemów z przejęciem jachtu.
Klienci którzy zamierzają przybyć klika dni przed planowanym zaokrętowaniem, muszą liczyć się z tym, że będą musieli zarezerwować nocleg dla swojej załogi, ponieważ jacht będzie wtedy zajęty przez innych gości.
Dokumenty i sprawy techniczne.
Informacje jak dotrzeć do miejsca zaokrętowania i kontakt telefoniczny do bazy klient otrzymujemy mailowo 7 dni przed przyjazdem do portu. W bazie wita nas personel armatora, po czym zaprasza do załatwienia formalności związanych z czarterem jachtu, na które zwykle potrzeba około 15 minut. Na początek należy przygotować odpowiednie dokumenty uprawniające do prowadzenia jachtu przez skipera oraz paszporty lub dowody osobiste całej załogi.
Następnie sprawdzana jest umowa czarterowa i potwierdzana lista załogi, którą klient wypełnia jeszcze przed rejsem przez stronę internetową swojej firmy czarterowej (dla skrócenia czasu formalności). Należy jeszcze zdeponować kaucję lub ubezpieczenie kaucji, zwykle można to zrobić gotówką lub kartą kredytową.
Ostatnim i najważniejszym etapem jest odprawa techniczna oraz sprawdzenie stanu jachtu. Trwa to około 45 minut, podczas których skiper zapoznaje się z najważniejszymi kwestiami technicznymi dotyczącymi jachtu. Jest wtedy czas, aby dokładnie zapoznać się z łodzią, sprawdzić wyposażenie zgodnie z listą i zgłosić ewentualnie brakujące rzeczy.
Skiper ma prawo pytać o wszelkie detale, a przedstawiciel armatora udziela odpowiedzi na wszystkie pytania. Po odprawie i podpisaniu check-listy skiper zaprasza załogę za pokład i możemy już rozpocząć przygodę z żeglowaniem.