Wiele osób, które chciałyby się wybrać na rejs do Chorwacji powstrzymuje się z powodu kosztów takiego rejsu . Czy aby na pewno w Chorwacji taki rejs musi być drogi?
To co podnosi koszty rejsu w Chorwacji to głównie ceny marin i portów. Na drugim miejscu są koszty wyżywienia.
DROGO: porty, jedzenie
Mariny są komfortowe i niestety drogie, ale na jachcie przecież jest zawsze ciepła woda i łazienka. Korzystajcie z tego podczas rejsu. Przecież po to wybieracie się na żagle, żeby żyć żeglarskim życiem, stracić choć na chwilę stały ląd pod nogami, przeżyć przygodę i poczuć wolność.
Można żeglować od portu do portu i spędzać wieczory w kokpicie jachtu cumując przy nabrzeżu. Jednak od czego na jachcie macie ponton. Wystarczy przecież rzucić kotwicę w pobliżu miasta, które chcecie odwiedzić i dostać się na brzeg pontonem, wieczór spędzić w przytulnej knajpce lub spacerując po mieście, a później wrócić na jacht i w spokoju, bez świecących latarni i przejeżdżających w pobliżu aut spędzić resztę wieczoru pod gwiazdami.
Przyroda w Chorwacji zachwyca na każdym kroku. Zdecydowanie milej obudzić się rano w zatoczce otoczonej zielenią i wypić poranną kawę wpatrując się w lazur wody.
Zaplanujcie postój w porcie lub marinie na 1 albo 2 noclegi. Pozostałe noce spędźcie bliżej natury. W ten prosty sposób zaoszczędzicie kilkaset Euro.
Jeśli będziecie musieli stanąć przy brzegu, żeby np. zrobić zakupy i nie wozić ich pontonem to w każdym miejskim porcie można zacumować bezpłatnie na godzinę i spokojnie zaopatrzyć się w prowiant i wodę.
Jeśli chodzi o jedzenie to część produktów jest rzeczywiście droższa niż w Polsce. Najwięcej wydacie jeśli będziecie kupować codziennie świeże mięso,którego ceny są tu zdecydowanie wyższe. Również wędliny, sery, jajka czy woda mineralna kosztują więcej. Na pozostałych produktach nie odczujecie, aż tak dużej różnicy. Wystarczy jednak przemyśleć zaprowiantowanie przed wyjazdem i ustalić listę zakupową na rejs. Sporą część produktów żywieniowych, z których będziecie przyrządzać posiłki na rejsie możecie zabrać z Polski. Na miejscu można dokupywać świeże produkty jak np. chleb, warzywa i owoce.
Pakowane próżniowo wędliny i sery spokojnie przetrwają podróż autem, jeśli umieścicie je w przenośnej lodówce a domowe przetwory zabrane na rejs zawsze są smakowicie przyjmowane przez załogę. Obniży to wydatki związane z jedzeniem i zaoszczędzi czasu na miejscu na chodzenie po sklepach.
TANIO: czartery jachtów, dojazd na miejsce
Jeśli już wiecie jak obniżyć największe koszty wyprawy to weźcie teraz pod uwagę ceny jachtów. W Chorwacji mamy jedne z najniższych cen na czartery jachtów (morskich) i to o każdej porze roku.
Koszt dojazdu do Chorwacji również wychodzi niedrogo. Można skorzystać z autokaru lub dojechać swoim autem, a odległość jest dużo mniejsza niż np. do Grecji czy Włoch co pozwala w stosunkowo krótkim czasie dotrzeć na miejsce.
Zsumujcie więc cały koszt wyprawy, potem podzielcie na całą załogę i przekonajcie się sami, że żeglowanie po Adriatyku wcale nie musi być drogie.
Jeśli nie chcecie samodzielnie zawracać sobie głowy sprawami organizacyjnymi to możecie dołączyć do załogi i popłynąć w rejs z nami. U nas cena rejsu i wydatków jest znana od początku.
Z żeglarskim pozdrowieniem...