Małe, ambitne państwo, raj dla nurków. Belize leży na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, na dawnych ziemiach Majów. Tutejsze wybrzeże ma 386 km, i posiada liczne laguny. W pobliżu wybrzeża znajduje się druga co do długości na świecie rafa barierowa z licznymi wysepkami koralowymi.
Ponad 60% powierzchni Belize zajmują lasy – niemal połowa powierzchni kraju to wilgotne lasy równikowe, w których rośnie około 1000 gatunków drzew. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach, głównie w górach, zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny oraz roślinność bagienna. Polityka Belize jest stanowczo proekologiczna a tutejszy ruch turystyczny nieduży, dzięki czemu najcenniejsze ekosystemy udaje się zachować w nienaruszonym stanie.
Jeśli wybieramy się na czarter jachtu do Belize, koniecznie zabierzmy ze sobą sprzęt do nurkowania, bo największą atrakcją kraju jest Rafa Koralowa Belize – koralowa rafa barierowa, uznawana za drugą najdłuższą rafę na świecie (po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii) i najdłuższą na półkuli zachodniej. Rafa jest domem dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnej ochronie podlega 7 rezerwatów morskich, 450 wysepek (cays) i 3 atole: Turneffe, Lighthouse Reef i Glover's Reef, o łącznej powierzchni 960 km kw. Występuje tu 106 gatunków koralowców oraz 500 gatunków ryb, a temperatura tych krystalicznie czystych wód sięga 26 stopni Celsjusza.
Szczególnie warta obejrzenia jest Great Blue Hole (Wielka Błękitna Dziura) - widoczna z kosmosu, wielka rozpadlina na Morzu Karaibskim, o średnicy ponad 300 i głębokości 124 m. Na skutek podniesienia się poziomu morza ta niegdyś jaskinia lądowa po zawaleniu się stropu została całkowicie zalana a obecnie otaczają ją turkusowe wody i pierścień żywej rafy. 35 m p.p.m. znajduje się w niej sala z wielkimi stalaktytami. Eksperci umieszczają WBD w pierwszej dziesiątce najlepszych miejsc nurkowych na ziemi.
Najlepszym punktem wypadowym jest Ambergris Caye - największa belizeńska wyspa. Kiedyś była zamieszkana przez Majów, przez lata odgrywała też rolę portu dla piratów oraz schronienia dla Meksykanów uciekających z kraju przed wojną kast. Ale jeśli nie pasuje nam ten klimat, wybierzmy się na malutką Caye Caulker (ok. 8 km długości i 1,5 km szerokości), której motto brzmi „ go slow” (z ang. zwolnij). W trakcie wizyty na wyspie warto poświęcić jeden dzień na snorkeling w Morskim Rezerwacie Hol Chan ze słynnym obszarem Shark Ray Alley, gdzie możemy ponurkować z płaszczkami, rekinami, żółwiami morskimi i ogromnymi barakudami.
Belize to także wielka atrakcja dla miłośników archeologii, bo znaczna część jego terytorium stanowi centralny obszar rozwoju cywilizacji Majów. Odnotowano tu aż 1400 stanowisk archeologicznych, które prezentują miejsca ceremonii, majestatyczne kamienne struktury, piramidy oraz przedmioty wykonane z jadeitu i kamienia. Szczególnym uznaniem cieszą się ruiny Lamanai położone koło pięknej laguny na Rio Nuevo.