Gościem pierwszego Wieczoru Mistrzów, organizowanego w ramach miejskiego projektu Legenda Morska Gdyni, będzie starszy mechanik okrętowy, dr inż. Andrzej Perepeczko - marynista, marynarz, profesor Akademii Morskiej w Gdyni, znakomity gawędziarz, autor kilkudziesięciu, cieszących się niezmiennym powodzeniem, książek.
W programie spotkania projekcja filmu "Życie moje", opowieści z mórz dalekich, książki z autografem w cenie promocyjnej. Spotkanie odbędzie się we czwartek 28 sierpnia 2014 roku o godz. 17.30 w Cafeart "U Muzyk'uff", Gdynia ul. Derdowskiego 9-11.
Andrzej Perepeczko to jedna z najbarwniejszych postaci nie tylko Trójmiasta, ale całej morskiej Polski. Urodzony w 1930 roku we Lwowie, w patriotycznej kresowej rodzinie, podczas wojny w Szarych Szeregach. W Gdańsku ukończył słynne „Conradinum”, następnie Wydział Mechaniczny Państwowej Szkoły Morskiej i Politechniki Gdańskiej.
W latach 1950–1953 przeszedł wszystkie szczeble okrętowej służby mechanicznej, od palacza do mechanika wachtowego. Ze względów politycznych pozbawiony prawa pływania i wysiedlony z Wybrzeża, w ramach służby wojskowej skierowany do przymusowej pracy w kopalni. Zakaz pływania zdjęto dopiero po październiku 1956 r.
Od roku 1962 był wykładowcą w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Równocześnie pływał jako mechanik okrętowy i w 1987 r. uzyskał dyplom morski oficera mechanika I klasy. Od 1988 r. był profesorem Wyższej Szkoły Morskiej, a w latach 1991–1994 dziekanem Wydziału Mechanicznego WSM. Od 1994 r. na emeryturze. Już jako emeryt obronił pracę doktorską z historii na Uniwersytecie Gdańskim.
Zadebiutował w 1966 r powieścią. Kurs na świt . Twórczość Andrzeja Perepeczki dzieli się na kilka grup: publikacje historyczne opisujące epizody wojen morskich, powieści morskie inspirowane osobistymi doświadczeniami oficera floty, cykl autobiograficznych opowieści z lądów i mórz rozmaitych. Dużą popularność zyskał, adresowany do młodych czytelników, cykl powieściowych przygód „Dzikiej Mrówki”. Ponadto w pisarskim dorobku znajdujemy prace poświęcone historii macierzystej uczelni oraz monografię „Daru Pomorza”.
Więcej: www.legendamorska.pl