Karolina Turzańska
fot. Marek Mończyk & Maciej Sodkiewicz
Założenie wydaje się śmiałe, ale nie jest nieosiągalne. Niespełna rok wcześniej, w trakcie organizowanej przez ten sam zespół wyprawy Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013 żeglarze ustanowili rekord Polskiego Żeglarstwa Polarnego. Do rekordu światowego zabrakło im zaledwie ośmiu mil. Projekt nie ograniczy się jednak wyłącznie do próby poprawienia zeszłorocznego osiągnięcia. Na uczestników czeka trasa przez najpiękniejsze tereny w których króluje lód. W trakcie wyprawy będą mieli też okazję spróbować offroadu przez Islandzki interior, pływania kajakami między górami lodowymi, a najodważniejsi z nich – wspinaczki lodowej na jedną z nich.
Żeglarze popłyną trasą Islandia – Jan Mayen – Grenlandia – Spitsbergen – Norwegia. Na Islandii zaplanowane zostało odwiedzenie wiosek rybackich na północy kraju oraz okrążenie jego północnego cypla zwanego Kap Horn. Uczestnicy odwiedzą także wulkaniczną wyspę Jan Mayen – niegdyś prężną bazę holenderskich wielorybników, obecnie rezerwat przyrody. Z Jan Mayen wyprawa podąży ku rzadko odwiedzanemu wschodniemu wybrzeżu Grenlandii. Tam pojawią się pierwsze możliwości popływania kajakami między lodem, a także pontonowe wycieczki do ruin Inuickich osad. Planowane jest odwiedzenie portu Tasillaq, Ittoqqorttoormiit - najwyżej położonej osady na wschodnim wybrzeżu Grenlandii oraz poszukiwanie wędrownych grup Inuitów. Ilość zastanego lodu powinna także umożliwić eksplorację pięknych okolicznych fiordów. Żegluga wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii i granicy stałego lodu zapewni uczestnikom możliwość obcowania z lodem i występującymi na nim dzikimi zwierzętami.
Szczytowy etap wyprawy wystartuje i skupi się na archipelagu Svalbard. Nie ograniczy się jednak do samego Spitzbergenu. Żeglarze eksplorować będą cały archipelag, a zwłaszcza Ziemię Północno-Wschodnią i wschodnią część wysp w ponad 80% pokrytą lodem. Chcemy popłynąć tam, gdzie zwykle nie pojawiają się polskie jachty, nad oklepane szlagiery turystyczne przekładając unikalne miejsca takie jak Austefonna gdzie z pionowego czoła lodowca ciągnącego się ponad 20 mil spływają majestatyczne wodospady – mówi kapitan Sodkiewicz.
Wyprawa odbędzie się na sprawdzonym już w zeszłym roku stalowym jachcie Barlovento II. Trasę podzielono osiem na dwu i trzytygodniowych etapów. Ekipy będą się wymieniać po każdym z nich. W projekcie weźmie udział łącznie ponad 60 osób pod dowództwem 4 kapitanów. Dwa pierwsze etapy poprowadzi Pszczynianin kpt. Dariusz Zuber, następnie kierownictwo przejmie kpt. Tomasz Kulawik, który poprowadzi etap 3 i 6. Za etapy szczytowe odpowiedzialny będzie główny organizator projektu kpt. Maciej Sodkiewicz. Do Polski jacht przyprowadzi związany z Poznaniem kpt. Tomasz Adamczyk.
Kilkumiesięczna wyprawa w Arktykę, jest dużym wyzwaniem logistycznym. Żeglarze zabiorą ze sobą zapasowy agregat, komplet narzędzi i wszystkie newralgiczne części do jachtu. Z Polski popłyną też śruby lodowe, które w połączeniu z czekanami pozwolą zacumować nawet do kry. W trakcie etapów lodowych przydadzą się też tyczki bambusowe – do odpychania od jachtu fragmentów lodu. W Arktyce brak źródeł wody pitnej stąd na Barlovento znalajdzie się też sprzęt do tankowania wody z lodowca – pompy i 150m węża. Z Polski płynie również zapas gazu na 3 miesiące i dziesiątki kanistrów do wody, ropy i benzyny. Poza wspomnianymi wcześniej kajakami, pontonem i sprzętem do wspinaczki lodowej niewątpliwie przydadzą się też namioty. Posłużą do biwakowania w trakcie offroadu na Islandii. Żeglarze planują też zbudowanie z nich polskiego miasteczka, gdzieś daleko na krze, na końcu świata. A prywatnie bardzo cieszą się z dziesiątego członka załogi – czerwonego ekspresu do kawy. Bardzo brakowało jej w czasie zeszłorocznej wyprawy.
Planowana trasa:
Etap 1: Gdynia – Kopenhaga – Bergen
Etap 2: Bergen – Szetlandy – Wyspy Owcze – Reykjavik (Islandia)
Etap 3: Reykjavik – wschodnia Grenlandia – Akureyri (Islandia)
Etap 4: Akureyri – Jan Mayen – wschodnia Grenlandia – Greenlands National Park – Longyearbyen (Spitsbergen)
Etap 5: Longyearbyen – Ziemia Północno- Wschodnia– granica wiecznego lodu – Longyearbyen
Etap 6: Longyearbyen – Hornsund (polska stacja polarna) – Bjørnøya (Wyspa Niedźwiedzia) – Lofoty – Bodø
Etap 7: Bodø – Lofoty – Svartisen – Fiordy Norwegii – Bergen
Etap 8: Bergen – fiordy Norwegii – Kopenhaga – Bornholm – Gdynia
Strona wyprawy: www.lodowe-krainy.pl