Nowością w architekturze około portowej jest nowa promenada będąca jednocześnie instalacją przeciwpowodziową między legendarnym St. Pauli Landungsbrücken a Baumwall. Dreptak ciągnie się na długości 625 metrów
Hamburg dotknął kataklizm powodziowy w lutym 1962 roku. Wtedy na skutek gwałtowynych sztormów ucierpiało 315 obiektów oraz zostały zniszczone domostwa 60 tys. mieszkańców. Władze postanowiły nie czekać i zbudować barierę ochronna dla miasta wzdłuż brzegów rzeki na wysokości ponad 7 metrów. Liczy sobie ona obecnie ponad 100 km długości.
Nowoczesne technologia hydrologiczna i związane z tym symulacje komputerowe umożliwiły zrewidowanie potrzeb miasta w zakresie skutecznej wysokości bariery ochronnej w perspektywie najbliższych lat, którą w obrębie portu trzeba było podnieść o 0,8 metra. Tak powstał projekty nowej promenady, która już dziś można cieszyć się będą w Hamburgu.
Struktura promenady posadowiona jest na wysokości 8,6 m nad poziomiem morza w części wschodniej i 8,9 m w zachodniej. Dzięki temu została stworzona bariera chroniąca miasto na wypadek nagłych zimowych sztormów lub ekstremalnie wysokich pływów.
Szerokość dreptaka to aż 10 metrów do wykorzystania dla pieszych, rowerzystów a także pomyślano o przedsiębiorcach, którzy mogą tam instalować swoje fast foody, sklepy i kawiarenki. Bezpośrednio pod dreptakiem znajdują się miejsca cumownicze budowane w oparciu o ruchome dalby.
Szerokie schody przypominające amfiteatr rozpoczynają się od przylegającej części spacerowej i kończą się niemal przy samej wodzie. Osoby spacerujące górą widzą osoby przechadzające się dolną częścią, mają także doskonały widok na statki i jachty. Oczywiście wszystko w tym niemieckim programie jest przemyślane pod kątem ludzi i mieszkańców. Wspomniane schody zorientowane są na główne ulice Hamburga Stubbenhuk, Neustädter Neuer Weg, Rambachstraße, Reimarusstraße i Ditmar-Koel-Straße.
Zostały zbudowane także alternatywne schody dla tych wchodzących do Łaby. Są zlokalizowane asymetrycznie po drugiej stronie umocnienia i tworzą przyjemne dla oka powtarzające się szerokie i wąskie perspektywy.
Promenada podzielona jest na dwie sekcje z różnymi walorami widokowymi. Strefa w kierunku zachodnim umożliwia szeroki ogląd tego, co dzieje się na rzece, zaś w kierunku wschodnim strefa portowa tworzy bardziej intymny punkt widokowy.
Trzypiętrowy kompleks restauracyjny jest zintegrowany z umocnieniem przeciwpowodziowym. Z najwyższego piętra rozpościera się przepiękny widok na panoramę rzeki Łaby.