W niedzielne popołudnie, o godzinie 16, w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – na falochronie południowym w marinie – odsłonięta zostanie tablica poświęcona Tadeuszowi Siwcowi, komandorowi Marynarki Wojennej, wybitnemu regatowcowi i działaczowi żeglarskiemu. Wszyscy są mile widziani – żeglarze, mieszkańcy, turyści.
Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy oraz złożeniu kwiatów wystąpi Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.
Po koncercie chóru uczestnicy uroczystości przejdą przed siedzibę Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Odbędzie się tam rozdanie pucharów Biegu Kaprów – Memoriale Marszałka Józefa Piłsudskiego i Biegu o Puchary Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej oraz zakończenia sezonu w JKMW „Kotwica”.
Tadeusz Siwiec (1928-2017) dał się poznać jako świetny żeglarz morski. Do jego osiągnięć należy m.in. trzykrotne zdobycie Morskiego Żeglarskiego Mistrzostwa Polski i aż dziewięciokrotne Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Startował również w międzynarodowych regatach – m.in. Operacji Żagiel 1974 i Admiral’s Cup 1979. Był też zaangażowany w życie żeglarskie, współtworząc Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i Świnoujściu oraz Yacht Klub Polski Szczecin.
Więcej w biogramie Tadeusza Siwca w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.
Tekst: Jędrzej Szerle, foto: archiwum T. Siwca
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Tadeusz Siwiec
Był wybitnym regatowcem, ale jego osiągnięcia były znacznie większe. Tadeusz Siwiec szkolił również żeglarzy i aktywnie działał w żeglarskiej społeczności.
Tadeusz Siwiec urodził się w 1928 roku w Karmanowicach koło Nałęczowa. Żeglarstwo zaczął uprawiać od razu po II wojnie światowej w Centralnym Ośrodku Wodnym Ligi Morskiej w Giżycku. Na morze wypłynął w 1947 roku na ORP Iskra po wstąpieniu do Marynarki Wojennej, z którą związał się zawodowo – w 1951 roku ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, a osiągnął w niej stopień komandora.
W Marynarce Wojennej szybko zaangażował się w żeglarstwo morskie, a od 1958 roku zaczął pływać w Jacht Klubie Morskim Kotwica w Gdyni (obecnie Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica). Szybko dał się poznać jako doskonały regatowiec, który na swoim koncie zapisał m.in. trzy Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski i aż dziewięciokrotnie był zwycięzcą Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Tadeusz Siwiec nie pływał jednak tylko po Bałtyku. W 1968 roku kierował jachtem „Komodor” w regatach Bermudy – Travemünde – pierwszym oceanicznym rejsie JKM „Kotwica”. w Gdyni. Z kolei w 1979 roku wystartował na „Nauticusie” w Admiral’s Cup. Dzięki temu uchodzi za jednego z najlepszych regatowców w historii „Kotwicy”. Jako żeglarz prowadził przeszło 50 rejsów pełnomorskich i przepłynął łącznie 65 935 Mm.
Tadeusz Siwiec dał się poznać również jako świetny organizator. Był współtwórcą i sekretarzem w utworzonym 25 stycznia 1958 roku Jacht Klubie Morskim „Kotwica” w Gdyni i jego komandorem w latach 1982-1988, a w 1976 roku współtwórcą również jego sekcji w Świnoujściu. 9 stycznia 1993 roku z inspiracji Tadeusza Siwca reaktywowano Yacht Klub Polski Szczecin, którego został pierwszym komandorem. Przez wiele lat był też nauczycielem żeglarstwa i członkiem komisji egzaminacyjnych, członkiem Okręgowej Komisji Żeglarstwa Morskiego w Szczecinie i organizatorem wielu regat, w tym Mistrzostw Okręgu Szczecińskiego.
Za swoje osiągnięcia Tadeusz Siwiec był wielokrotnie nagradzany. W 1968 roku został laureatem nagrody Conrada, przyznawanej przez Gdański Okręgowy Związek Żeglarski, za udział w regatach Bermudy – Travemünde, otrzymał również wyróżnienie nagrody „Rejs Roku” za zwycięstwo w regatach Operacji Żagiel 1978 na jachcie „Tornado”. Posiadał też m.in. odznaki Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego przyznaną w 1963 roku, Zasłużonego Pracownika Morza w 1982 roku i Honorowego Członka Polskiego Związku Żeglarskiego w 1997 roku.
Zmarł po ciężkiej chorobie 4 stycznia 2017 roku.