12 października dziennik Rzeczpospolita, relacjonując prezentację nowych projektów Mateusza Kusznierewicza, odniósł się do slajdów, na których znajdowała się bandera z logo PZŻ:
"Projekt wspiera Polska Fundacja Narodowa oraz trzy resorty. Podczas konferencji wraz z Kusznierewiczem banderę zaprezentowali m.in. wicepremier i zarazem minister kultury Piotr Gliński, podsekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak, minister sportu Witold Bańka i Cezary Jurkiewicz, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Na oficjalnych zdjęciach PFN z prezentacji rzucał się w oczy logotyp Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ), który widniał w lewym górnym rogu bandery.
Wzbudziło to kontrowersje wśród specjalistów w dziedzinie ceremoniału państwowego. - Bandera jest zapisana w ustawie, którą znam prawie na pamięć. Przepisy określają to jednoznacznie: polskie statki, jachty pływają pod biało-czerwoną banderą bez logo – podkreśla w rozmowie z serwisem rp.pl dr Janusz Sibora, historyk, badacz dziejów dyplomacji. "
W odpowiedzi prezes Polskiej Fundacji Narodowej, Cezary Jurkiewicz, w Telewizji Republika odniósł się do sprawy następująco:
Po wczorajszej konferencji zapowiadającej projekt "Polska100" pojawiła się informacja, jakoby logotyp Polskiego Związku Żeglarskiego, wbrew zasadom, został umieszczony na fladze państwowej. Kłamstwo. To bandera żeglarska, która w lewym górnym rogu posiada logotyp PZŻ
[...]
– Logotyp PZŻ jest umieszczony tam legalnie. To nie flaga państwowa, a bandera Polskiego Związku Żeglarstwa, która – siłą rzeczy – ma umieszone logo związku w lewym górnym rogu.
Być może jest to okazja, by przypomnieć, co przepisy mówią o banderze podnoszonej na polskich statkach morskich - a więc również jachtach. Obowiązuje tu ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej z 1980 roku z późniejszymi zmianami. A mówi ona:
3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach.
Art. 9. 1. Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą polskie statki morskie jako banderę, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi; ponadto do bandery stosuje się prawo i zwyczaje międzynarodowe.
Ustawa zatem mówi jednoznacznie o banderze, jaką zobowiązane są podnosić jachty (precyzując ją dodatkowo jako załącznik) i nie dopuszcza drukowania na niej jakichkolwiek treści reklamowych czy identyfikacyjnych, w tym nawet logo tak zasłużonej instytucji, jak Polski Związek Żeglarski. Prezes Jurkiewicz zaś pochopnie sięga po sformułowania, które mu nie przystoją, przy okazji wykazując się nieznajomością przepisów.
Zdjęcie: Bandera na jednym z zasłużonych polskich jachtów. Prosimy o niedopuszczanie do takiego stanu.