Zaczęło się od studenckiej zabawy - opracowanie materiału, który sam tworzyłby origami. Zgrzane warstwy tradycyjnego materiału, z pozostawionymi kanalikami i przestrzeniami wypełnianym powietrzem, potrafiły się zachować zgodnie z założeniami twórców, wyginać i tworzyć kształty. Nowa struktura może mieć wszechstronne zastosowania, również w żeglarstwie - jako wypełnienie żaglopłatów, o zmiennym profilu.
Struktura składa się z warstw materiału (papier, włókna, plastik) zgrzanego za pomocą uniwersalnej, programowanej maszyny. Może być to maszyna CNC (choćby plotter) wyposażona w głowicę zgrzewającą. W ramach projektu powstało też oprogramowanie, które pozwala zaprojektować zakres kształtów, przetestować je i wygenerować plik sterujący dla maszyny. Po podłączeniu tak powstałego materiału do sprężonego powietrza, materiał przybiera różnorakie kształty zgodne z zaprojektowanymi wcześniej. Można też łączyć kilka warstw lub kilka systemów kanalików, by uzyskać większą uniwersalność.
Twórcy widzą zastosowanie przy produkcji odzieży, zabawek, opakowań. Może się okazać, że nowa struktura rozwiąże też problem regulacji żaglopłatów, które obecnie stosowane są w żeglarstwie w bardzo ograniczonym zakresie.
Prezentację projektu można obejrzeć na stronie: http://tangible.media.mit.edu/project/aeromorph/
Zdjęcia: MIT