Armator jachtu staje czasem przed koniecznością odbycia „rejsu” drogami lądowymi. Opiszę to, co warto wiedzieć, jeśli chcesz się zaangażować w to przedsięwzięcie osobiście.
Jeżeli masz potrzebę przewiezienia jachtu drogami lądowymi, możesz zlecić to zadanie wyspecjalizowanemu przewoźnikowi, ale możesz też podjąć wyzwanie samodzielnie. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj artykuł i poznaj wymagania, które trzeba spełnić przy transporcie jachtu. Ponieważ wielu żeglarzy ma prawo jazdy kategorii B, to jeśli ma dodatkowo wiedzę, smykałkę i wyobraźnię, może się podjąć samodzielnego przewiezienia łodzi drogą lądową. Jednak tylko niedużej łodzi.
Ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50×50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku. Kolejnym istotnym ograniczeniem, szczególnie dla jachtów kilowych, jest wysokość pojazdu z ładunkiem powyżej drogi. Nie może ona przekraczać 4 m. Przekroczenie któregokolwiek wymienionego wymiaru, nacisku osi, DMC czy RMC klasyfikuje ładunek jako nienormatywny, a ten wymaga specjalnych zezwoleń na przejazd pilota. Transport ponadnormatywny to już domena wyspecjalizowanych przewoźników.
Więcej na temat transportu jachtów na przyczepach można znaleźć w Jachtingu 10-11/2014. Dostęp online do całego numeru tutaj w cenie 7.00 PLN.