KONCERT
Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” odbędzie się w sobotę o godzinie 22. Będziemy wówczas świadkami występu solisty Janusza Lewandowskiego i Orkiestry Opery na Zamku. Niepowtarzalną atmosferę podkreśli klimatyczne oświetlenie scenerii Cmentarza Centralnego.
– Nastrojowa muzyka, śpiew oraz oprawa świetlna potęgująca klimat wieczoru wypełnią przestrzeń szczecińskiej nekropolii. A wszystko to w hołdzie ludziom, którzy życie poświęcili morzu. Całość uświetni ceremoniał marynarski, uroczysta warta marynarzy oraz obecność osób związanych z morzem – opowiadają organizatorzy z Opery na Zamku. – Orkiestrę poprowadzi Jerzy Wołosiuk. Usłyszymy naprawdę niezwykłą muzykę w niezwykłym miejscu – misterium dokonujące się wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę.
Wstęp jest biletowany i kosztuje 30 złotych. Miejsca są nienumerowane.
Program koncertu:
Pieśni i tańce śmierci (ork. Kalevi Aho)
V Symfonia c-moll, op. 67
Modest Musorgski – Pieśni i tańce śmierci (ork. Kalevi Aho)
Solista: Janusz Lewandowski (bas)
„Pieśni i tańce śmierci” to cykl czterech pieśni Modesta Musorgskiego, który powstał w latach 1875-1877. Pieśni te zaliczane są do najwybitniejszych utworów w dorobku kompozytora. Środkami muzycznymi Musorgski oddał tragizm i okrutne prawdy tekstów A. Goleniszczewa-Kutuzowa. Cztery maski śmierci – nienawidzącej, okrutnej w swej hipokryzji i bezwzględności - są zwycięskie w stosunku do prawdziwej miłości, marzeń i pragnień ludzkich:
- „Kołysanka” jest wstrząsającym dialogiem prawdziwej i fałszywej miłości. Umierającemu dziecku śpiewa ją początkowo matka, później śmierć.
- „Serenada” – dziewczynie, która umierając marzy o pierwszej miłości, śmierć ukazuje się pod postacią rycerza zabiegającego o jej względy.
- „Trepak” opowiada historię zbłąkanego w śnieżnej zamieci pijanego chłopa, którego śmierć porywa w ostatni taniec, tytułowy trepak, "pocieszając" go zwidami lata.
- „Wódz” maluje prawdę o tym, że prawdziwym wodzem i zwycięzcą na polu bitwy okazuje się nie człowiek, lecz śmierć.
Ludwig van Beethoven - V Symfonia c-moll, op. 67
„V Symfonia” Ludwiga van Beethovena to jeden z najczęściej wykonywanych utworów muzyki poważnej. Chyba nawet najwięksi laicy znają groźny czteronutowy motyw (krótka-krótka-krótka-długa) rozpoczynający utwór i powracający w jego trakcie. Na stałe wrósł on do popkultury i znajduje często zastosowanie jako ścieżka dźwiękowa w filmach, reklamach czy jako… dzwonek telefonu komórkowego. Wystarczy na wzór alfabetu morsa wystukać trzy kropki i kreskę, by go rozpoznać ( . . . _ ). W krajach anglojęzycznych dzieło znane jest pod nazwą "Symfonia losu" (ang. Fate Symphony). Przydomek ten ma swoje źródło w anegdocie, według której Beethoven na pytanie, jak interpretować słynny czteronutowy motyw otwierający V symfonię i przewijający się przez wszystkie jej części, miał rzekomo odpowiedzieć: Tak oto Los puka do drzwi. Motyw ten zwany jest z tego powodu "motywem losu", choć współcześnie uważa się, że anegdota ta jest prawdopodobnie apokryfem. Nawet jeśli należy wątpić w prawdziwość powyższej anegdoty, taka "heroiczna" interpretacja dzieła jest żywo obecna w tradycji; V symfonię, z jej groźnym, dramatycznym początkiem oraz ekstatycznym, triumfalnym finałem, często przedstawia się jako obraz zwycięskich zmagań człowieka z nieubłaganym losem.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
ZŁOŻENIE KWIATÓW, NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE, MSZA ŚWIĘTA
Podczas Dni Morza_Sail Szczecin nie można oczywiście zapomnieć o tych, którzy nie powrócili z morza. Przy pomniku im poświęconym na Cmentarzu Centralnym, w sobotę o godzinie 12, uroczyście zostaną złożone symboliczne kwiaty.
W niedzielę o godzinie 12 w Bazylice archikatedralnej św. Jakuba odbędzie się msza święta w intencji „Za tych, co na morzu”. Na godzinę 15, na okręcie typu Lublin, zaplanowane jest natomiast nabożeństwo ekumeniczne.
Tomasz Owsik-Kozłowski
rzecznik prasowy Dni Morza_Sail Szczecin 2016