Historię Titanica zna każdy, chociaż większości kojarzy się ona pewnie głównie z produkcją rodem z Hollywood. Prawdziwy Titanic leży na dnie Atlantyku, a na jego wrak organizowane są co jakiś czas ekspedycje badawcze. Od kwietnia w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki będzie można zobaczyć to, co dzięki nim odkryto - będzie można wejść na pokład legendarnego statku.
Wystawa zajmie powierzchnię 2000 m2. Ekspozycja będzie składać się z ponad 200 przedmiotów wydobytych z wraku Titanica. Pojawią się tam między innymi dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy, w której wychwalał panujący na statku luksus, prywatne zdjęcia podróżnych i dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy. Twórcy wystawy odtworzyli także luksusowe wnętrza. Większość pokazywanych przedmiotów pochodzi ze zbiorów Fundacji Titanica.
Pomysłodawcą wystawy jest słynny szwedzki marynista Claes G. Wetterholm - uczestnik czterech ekspedycji do wraku Titanica. Jest to jedna z najbardziej popularnych wystaw mobilnych na świecie - w Sztokholmie obejrzało ją 280 tysięcy widzów, w Barcelonie 320 tysięcy, a w Sevilli 220 tysięcy osób. Wystawa została przygotowana przez Musealia Entertainment oraz Fundację Titanica, której honorowymi członkami są między innymi królowa Elżbieta II i prezydent USA Barack Obama. Współorganizatorem polskiej edycji jest Agora.
Titanic był największym na świecie luksusowym statkiem pasażerskim. W swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku wyruszył 10 kwietnia 1912 roku z . Cztery dni później zatonął w wyniku uderzenia w górę lodową. Na pokładzie było wówczas 2207 osób, uratowało się jedynie 712.