Wprawdzie temat jest głęboki jak morze i można by go długo poddawać analizom, lecz postaram się zwięźle podpowiedzieć armatorom i czarterującym, jaki jacht wybrać do konkretnego rodzaju żeglugi.
Zacznijmy od określenia celu, czyli tego, do czego jednostka ma służyć. Możesz chcieć żeglować własną łodzią po jeziorach, po morzach lub oceanach. Możesz to robić dla chwilowej przyjemności lub dla doznania regatowych emocji. Możesz również traktować jacht jako środek transportu lub dom. Określenie akwenu, po którym pragniesz żeglować oraz sposobu, w jaki chcesz to czynić, to podstawowe informacje pomagające przy doborze odpowiedniego jachtu. Inna jednostka będzie właściwa do żeglugi we dwójkę po Mazurach, gdzie pożądana jest możliwość podejścia bezpośrednio do dzikiego brzegu, inna, gdy chcesz wygrywać regaty na Morzu Śródziemnym.
Jeżeli np. zamierzasz żeglować po jeziorach mazurskich lub innych podobnych akwenach, możesz to robić przynajmniej na dwa sposoby: • turystycznie, wypoczynkowo, • regatowo, wyczynowo.
Wygoda
W pierwszym z powyższych przypadków głównymi kryteriami będą wygoda przebywania na i pod pokładem oraz pakowność bakist, jaskółek i szafek. Nie bez znaczenia jest autonomiczność jachtu, czyli to, jak długo może on przebywać poza źródłami zaopatrzenia w wodę, paliwo, a załoga poza toaletami, prysznicami i sklepami. Poczucie komfortu również wpływa na czas, jaki jesteś w stanie spędzać nieprzerwanie na łodzi. Im lepiej wyposażony jest jacht, tym przyjemniej na nim żeglować, a zatem dłużej można pływać bez poczucia dyskomfortu. Komfort przebywania na jednostce podnosi się, gdy masz możliwość wygodnego siedzenia, wyprostowania się, umycia, najedzenia, ogrzania i pozbycia się zbędnego balastu jelitowego. Jeżeli jesteś w stanie zapewnić sobie wystarczającą prywatność względem pozostałych członków załogi, to dłuższe przebywanie na jachcie nie zmęczy Cię również psychicznie. Jasno więc widać, że
• wyposażenie hotelowe,
• wysokość pod pokładem,
• wielkość jachtu oraz
• rodzaj zabudowy wnętrza
mają wpływ na autonomiczność żeglugi. Im większy jacht, im wyższy pod pokładem, im więcej ma zamykanych pomieszczeń, im wygodniejsze koje i siedziska, im lepsza kuchnia, im wydajniejsze ogrzewanie, im pojemniejsze zbiorniki wody, paliwa i ścieków, tym bardziej nadaje się do długiej żeglugi turystycznej. Jeżeli zabraknie któregoś z wyżej wymienionych czynników, to zajdzie potrzeba wizyty w porcie w celu uzupełnienia braków lub wręcz poczujesz chęć zakończenia żeglarskiego wypoczynku.
Jeżeli zamierzasz korzystać z uroków dzikich zakątków jezior, które mają płytkie brzegi, konieczne jest, aby jacht miał małe zanurzenie i podnoszony miecz. Powinien on zatem być dostosowany do potrzeb użytkownika, ale również do specyfiki akwenu.
Cały artykuł o tym jaki wybrać jacht przeczytasz w numerze J7-8/2015 Jachtingu. Dostęp online 9.90 PLN.