Trasa „Dla szpiku – dookoła Bałtyku” zgodnie z ruchem wskazówek zegara polega na minięciu prawą burtą punktów stanowiących Kamienie Milowe Baltic Loop. Obecny rekord wynosi 10 dni, 16 godzin i 15 minut i został ustanowiony podczas Baltic Loop 2012 przez załogę w składzie Krzysztof „Kokos” Łobodziec i Mikołaj „Miki” Marecki.
Z wielkim finałem
Rejs rozpocznie się w Świnoujściu, a zakończy w Szczecinie. Załoga płynąć będzie na jachcie SAS 39 S/Y „Blue Water”. Poprzez organizację wydarzenia załoga chce zogniskować uwagę mediów i kibiców w całym kraju i zwrócić uwagę na problem dawców szpiku, a jednocześnie zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie. - Nasze przedsięwzięcie ma za zadanie udzielić realnego wsparcia osobom chorym poprzez nagłośnienie problemu dawców szpiku oraz rejestrację nowych potencjalnych dawców szpiku kostnego i zbiórkę krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa – mówi kapitan Jarosław Pokropiński. Finał projektu odbędzie się podczas wydarzenia „Dla szpiku - Pożegnanie Lata”, organizowanego przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie przy alei Wojska Polskiego 86 w dniu 4 września br. Podczas tej uroczystości odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zbiórka krwi w mobilnym punkcje krwiodawstwa. Począwszy od tego roku, wydarzenie ma mieć charakter cykliczny.
Otwarte serca
Polish Ocean Team to doświadczony i utytułowany zespól regatowy z łącznym stażem ponad 50 lat żeglowania po wodach Europy i ponad 400 startami w regatach krajowych i zagranicznych, na jachtach morskich i w klasach olimpijskich. - Podczas przygotowań do ważnych rejsów oceanicznych zetknęliśmy się z problemem braku dawców szpiku dla pacjentów cierpiących na białaczkę. Nie chcąc pozostać obojętnymi, pragniemy pomóc tym osobom poprzez zorganizowanie ciekawego naszym zdaniem projektu, który harmonijnie łączy w sobie aspekty sportowe i prospołeczne – mówi Pokropiński. - Marząc o atlantyckich podbojach, w życiu zderzamy się niejednokrotnie z rzeczywistością, która dla wielu okazuje się być brutalna. Realizowanie marzeń dla samego siebie zdaje się być czyś nieważnym, mało istotnym przy ogromie cierpienia, jakie niesie choroba. Stawiając kolejne kroki w karierze chcemy, aby nasze plany stawały się czyś więcej, częścią życia innych ludzi, którzy mogą nadać sens wielkiemu wydarzeniu – dodaje.
Wyprawa ma także na celu zintegrowanie społeczeństwa ze wszystkich środowisk kulturowych, społecznych, narodowościowych, ludzi w każdym wieku w jednym szczytnym celu - ratowania życia ludzkiego uświadamiając, że każdy z nas morze być lekiem ratującym życie. Projekt posiada rekomendację Prezydenta Miasta Szczecin.
Trasa rejsu:
- Kamień Arkona – pława rozgraniczenia ruchu Arkona, Iso 4s – N54’45.599 E13’33.737
- Kamień Ystad – pława Ystads redd, Lfl 10s – N55’23.605 E13’47.291
- Kamień Sztokholm – pława świetlna Almagrundet, Lfl(3) Wrg 30s 19m Racon – N59’09.302 E19’07.567
- Kamień Tallin – północna pława kardynalna Apollo Shoal, N – N59’13.555 E22’51.032
- Kamień Ryga – pława Riga reception „B” – N57’06.501 E23’56.937
- Kamień Kłajpeda – pława rozgraniczenia ruchu No1, N55’43.854 E20’59.569