Dacron '70 to nazwa nawiązująca do okresu, w którym nowe technologie pozwoliły na popularyzację żeglarstwa w stopniu dotąd niemożliwym. Do dziś pod żaglami z dacronu od ponad czterech dekad, dzielne jednostki nieprzerwanie dają wiele radości, uczą jak godzić porywy wiatru i kaprysy fal. Jachty te nie bez przesady można dziś nazwać kultowymi. I stąd pomysł na święto tych sprawdzonych konstrukcji i ich właścicieli.
Nefryt to konstrukcja rodzima powstała na początku lat 70, dzięki wiedzy i upartym działaniom polskich konstruktorów Wacława Liskiewicza i Edmunda Rejewskiego. Jednostka niewielka, wyposażona skromnie, ale dzielna i pozwalająca na korzystanie z prawdziwej wolności ucząc pokory jedynie do żywiołu wiatru i wody. Służyła głównie, jako jacht szkoleniowy, stanowiąc wyposażenie większości klubów morskich w Polsce. Dziś jacht budzi wspomnienia wielu pokoleń żeglarzy, którzy zdobywali Nefrytem pierwsze żeglarskie szlify na rejsach dalszych i bliższych.
Albin Vega to konstrukcja szwedzka, Pera Brohalla, stworzona w drugiej połowie lat 60 dla żeglującej rodziny 2+2. Użycie taniego i skracającego czas produkcji materiału, jakość wykonania oraz walory użytkowe uczyniły ten jacht jednym z najbardziej popularnych w historii żeglarstwa – wyprodukowano prawie 4000 sztuk. Obecnie jacht jest określany, jako kultowy, posiada wiele klubów miłośników w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, USA. Dzielna konstrukcja niejednokrotnie zadziwiła udziałem jachtu w odległych, ciężkich wyprawach zakończonych sukcesem (arktyczna wyprawa Jarle Andhoy, samotne opłynięcie obu Ameryk Matta Rutherford).
W czasie Zlotu odbędą się regaty klasowe i regaty o Błękitną Wstęgę lat ’70 – otwarte dla wszystkich jachtów zaprojektowanych i wybudowanych w latach ’70, wykład Wacława Liskiewicza - jednego z twórców Nefryta, premierowy w Polsce pokaz filmu "Red Dot on the Ocean", historia Matta Rutheforda (samotne opłynięcie obu Ameryk na jachcie Albin Vega), na lądzie jak to zwyczajowo bywa, grill, ognisko, szanty i zabawa do białego rana,. spotkania z armatorami bliźniaczych jednostek, nowe przyjaźnie, kto wie, może miłości.
więcej informacji + zapisy
inf. Dacron '70
fot. Dacron '70