Jeszcze kilka lat temu zrobienie patentu RYA w Polsce było marzeniem ściętej głowy. Cały system organizacji, zakładający wcześniejszą akredytację właściwie wszystkiego co będzie miało kiedykolwiek kontakt z kursantem skutecznie komplikował wszelkie pomysły tego typu. Jedyną szansą na zdobycie międzynarodowego patentu była wycieczka do najbliższego ośrodka RYA, a tych również było w okolicy tyle, że w poszukiwaniach niezbędna była już mapa generalna.
Po zmianach w rodzimych uprawnieniach, powstała na rynku pewna nisza, głównie dlatego, że ludzie z patentem Sternika Jachtowego dostając go do łapek wcale nie odchodzili szczególnie uszczęśliwieni faktem ostatniego kontaktu z jakimkolwiek egzaminem, a co za tym idzie również kontaktu z wiedzą z kursu teoretycznego. Na całe szczęście istnieje wśród polskich żeglarzy coraz większa grupa osób zainteresowanych ciągłym rozwojem i zwiększaniem swoich realnych umiejętności i praktycznej, przydatnej na wodzie wiedzy, a patent RYA nadaje się do tego idealnie.
System obejmuje 5 stopni żeglarskich:
- Competent Crew (wykwalifikowany członek załogi),
- Day Skipper (sternik w porze dziennej)
- Coastal Skipper (sternik wód przybrzeżnych)
- Yachtmaster Offshore (kapitan w strefie do 150 mil od brzegu)
- Yachtmaster Ocean (kapitan jachtowy bez ograniczeń)
Stopnie te nie określają konkretnych uprawnień, lecz sa potwierdzeniem posiadanych umiejętności, wiedzy oraz praktyki. Generalnie w celu przystąpienia do egzaminu na dowolny stopień, nie trzeba obowiązkowo uczestniczyć w kursie przygotowującym ani posiadać niższych patentów ( wyjątkiem jest egzamin na Yachtmaster Ocean do którego przystąpienia należy posiadać stopień Yachtmaster Offshore). Jednak RYA zaleca uczestnictwo w kursach teoretycznych i praktycznych z zakresu wiedzy obowiązującej na patent na który chcemy zdawać. Oba typy kursów trwają zasadniczo po 5 dni i są bardzo pomocne w zdaniu egzaminu. Aby przystąpić do któregokolwiek egzaminu należy wcześniej odbyć kurs pierwszej pomocy oraz posiadać świadectwo radiooperatora SRC. Na wszystkie patenty można zdawać w wersji żaglowej lub motorowej.
Przyjemny podział na kursy teoretyczne i praktyczne daje również szansę zrobienia patentu 'na raty', co jest świetnym rozwiązaniem dla osób nie będących w stanie wygenerować nieskończonych ilości czasu. Sprzyja też faktycznemu przyswojeniu materiału, a nie tylko pamiętania hasłowo, którą odpowiedź zaznaczyć. Dodatkowo dochodzi nam do pakietu kurs żeglarskiego angielskiego wliczony w cenę szkolenia i nauka z przejrzystych podręczników, w trakcie lektury których nie mamy wrażenia, że uczymy się elitarnej wiedzy tajemnej.
Idealnym momentem na rozpoczęcie tego procesu jest chwila obecna - sezon jeszcze się nie rozpoczął, co nie znaczy, że nie można zacząć kursów teoretycznych. Szczególnie, że kilka szkół oferuje już dostawę RYA do klienta, w postaci kursów odbywających się w dużych miastach. Przykładowo najbliższe szkolenie teoretyczne na patent Coastal Skipper i Yachtmaster Offshore rozpocznie się w Warszawie już w najbliższy weekend, a prowadzone będzie przez Akademię Jachtingu.
więcej informacji o kursie
Start Yachting – weekendowe szkolenie dla poczatkujących
Szkolenie jest okazją do zapoznania się z żeglarstwem i nabycia podstawowych umiejętności w prowadzeniu jachtu. Ponieważ w kursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i doświadczenie jest to także atrakcyjna propozycja dla rodzin szukających pomysłu na aktywny weekend.
Kursy praktyczne: Competent Crew, Day Skipper, Coastal Skipper
Kursy praktyczne organizowane są w formie 5-dniowych rejsów. Załoga szkoleniowa liczy maksymalnie pięć osób co pozwala na indywidualne podejście do każdego kursanta i pozostawia więcej czasu na ćwiczenia manewrowe i samodzielne prowadzenie jachtu. Każdy dzień kursu wypełnia intensywne szkolenie praktyczne: manewrowanie w porcie, planowanie trasy, a także wiele ćwiczeń bazujących na realnych sytuacjach, które spotykają skipperów podczas żeglugi (alarmy, prawo drogi, prowadzenie nawigacji, sytuacje awaryjne itp). Podczas postojów w portach jest czas na powtórzenie zagadnień teoretycznych i konsultacje z instruktorem.
Kurs RYA Competent Crew to podstawowe szkolenie wykwalifikowanego członka ząłogi realizowane w czasie rejsu morskiego. Podczas rejsu uczestnicy uczą się obsługi jachtu, ustawiania żagli, bezpiecznej pracy na pokładzie oraz sterowania jachtem. Idealna propozycja by rozpocząć przygodę z żeglarstwem morskim. Zdobyte w rejsie doświadczenie liczy się do stażu na kolejne stopnie: zarówno certyfikaty RYA jak i polskie patenty.
Kurs RYA Day Skipper to szkolenie dla żeglarzy, którzy chcieliby pod okiem instruktora nabrać wprawy w samodzielnym prowadzeniu krótkich rejsów w porze dziennej (np w Chorwacji lub na Zatoce Gdańskiej). RYA Day Skipper to idealna propozycja dla żeglarzy jachtowych, którym przepisy pozwalają na przybrzeżną żeglugę morską, a brak doświadczenia nie pozwala jeszcze na samodzielne czartery czy zdobywanie uprawnień jachtowego sternika morskiego.
Kurs RYA Coastal Skipper to propozycja dla bardziej doświadczonych żeglarzy morskich, którzy przygotowują się do samodzielnego prowadzenia dłuższych rejsów, zarówno w porze dziennej jak i nocnej. Program szkolenia obejmuje nie tylko manewrowanie w porcie oraz techniki prowadzenia jachtu w różnych warunkach pogodowych ale także planowanie dłuższego rejsu oraz zaawansowane ćwiczenia z nawigacji. Od kandydatów oczekuje się stażu pływania przynajmniej w dwóch tygodniowych rejsach oraz wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu jachtu. Kurs RYA Coastal Skipper to idealna propozycja dla jachtowych sterników morskich, którzy wiadomości nabyte na kursach chcieliby zweryfikować w praktyce i nabrać przekonania co do własnych kompetencji w roli kapitana jachtu morskiego.
RYA Yachtmaster Coatsal/Offshore to propozycja dla doświadczonych skipperów, którym po kursie przygotowawczym zapewniamy możliwość zorganizowania egzaminu na profesjonalnie uznawane certyfikaty kompetencji RYA Yachtmaster. Certyfikat rozpoznawany jest na całym świecie i stanowi podstawę do podjęcia pracy w międzynarodowym jachtingu. Wysokie notowania tego certyfikatu wynikają z poziomu egzaminu, podczas którego kandydat musi wykazać się przed egzaminatorem RYA praktycznym prowadzeniem jachtu w morzu. W rzeczywistości trudno wyobrazić sobie podejście do tego egzaminu bez wcześniejszego zapoznania z wymaganiami i angielską terminologią. Kandydatom na Yachtmastera proponujemy 5 dniowy kurs teoretyczny oraz praktyczne przygotowanie na jachcie poprzedzające egzamin.
fot. Akademia Jatchtingu