Sezon zbliża się wielkimi krokami warto okazać swojej łódce trochę miłości. Jeśli spędzisz teraz kilka wieczorów na jej przygotowania zaprocentuje to w sezonie 2016. Kto wie może odwdzięczy się wygranymi wyścigami. Radzą specjaliści z North Sails.
Przecieki
Jeśli trzymasz swoją łódkę pod dachem warto poświęcić chwilę żeby sprawdzić jej szczelność. Weź gąbkę zmoczoną w wodzie z mydłem i przetrzyj całą łódkę skupiając się głównie na mocowaniach stalówek, jarzm, kołnierzu łączącym połówki kadłuba i skrzynce mieczowej.
Użyj zmodyfikowanego korka albo dekla do którego będziesz wstanie przyczepić pompkę rowerową aby trochę napompować kadłub. UWAŻAJ żeby nie przesadzić z ciśnieniem- łatwo zniszczyć jego wewnętrzne klejenia. Bąbelki mydlane wskażą Ci potencjalne nieszczelności. Za pomocą silikonu możesz uszczelnić małe przecieki, jednak do większych niezbędne będzie zastosowanie żywicy.
Takielunek
Uważnie przyjrzyj się wszystkim otworom w maszcie do których coś jest przymocowane. Małe pęknięcia są znakiem nadchodzącej katastrofy. Szczególną uwagę zwróć na miejsca, w których zamocowany jest sztag, wanty i rolka fału foka. Po sprawdzeniu masztu sprawdź bom, narażone na pęknięcia miejsca to mocowanie obciągacza i szotów grota.
Stalówki
Dokładnie, w poszukiwaniu pękniętych włókien, na całej długości przejrzyj wanty, sztag i trapezy. Sprawdź wszystkie kausze i zakończenia stalówek (głównie łączenie terminali i stalówek) w poszukiwaniu śladów zużycia i pęknięć. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek alarmujące szczegóły- najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wymiana całej stalówki.
Jeśli Twoje olinowanie stałe ma już ponad trzy lata warto zainwestować w nowe - Twoja łódka na pewno się odwdzięczy.
Bloczki i knagi
Narażane na słoną wodę wszystkie sprężyny i łożyska w końcu zaczną korodować. Jeśli któraś knaga szczękowa nie wraca do swojej zamkniętej pozycji potraktuj ją WD40 lub innym smarem, jeśli to nie pomoże, odkręć mocowanie i sprawdź jej wnętrze. W razie potrzeby niezbędna będzie wymiana.
Sprawdź czy wszystkie bloczki kręcą się płynnie i czy rolka nie ma luzów. Jeżeli bloczki są mocowane za pomocą linki nie zapomnij sprawdzić czy się nigdzie nie przeciera i jest dobrze przewleczona.
Do sprawdzenia na linach
-
Ślady zużycia w miejscach gdzie lina była przywiązana lub przyszplajsowana.
-
Fał spinakera głównie w miejscach gdzie lina opiera się o bloczek w maszcie lub jest zaknagowana przez większość czasu.
-
Szoty grota i foka w miejscach gdzie zwykle są knagowane.
-
Jeśli masz linki trapezowe sprawdź szplajsy na obu końcach.
-
Wszystkie linki, które trzymają Twoje pasy balastowe (są łatwe do przeoczenia, a tak zawstydzające w razie pęknięcia).
Żagle
Rozłóż swoje żagle na trawie i sprawdź je w poszukiwaniu małych rozdarć i dziur. Małe możesz zalepić za pomocą samoprzylepnych łatek, które powinieneś mieć w swojej torbie. Rozdarcia na liklinie będą Ci dokuczać przez cały sezon, dobrym rozwiązaniem będzie zabrać żagiel do żaglomistrza, który albo wymieni cały lik przedni albo wzmocni newralgiczne miejsca.
Sprawdź swojego spinakera w poszukiwaniu rozdarć i dziur, w razie potrzeby zabierz go do żaglomistrza. Starszego spinakera możesz spróbować przesilikonować, żeby utrzymać go suchego i …
Kadłub i płetwy
Zależnie od tego ile masz czasu i jak bardzo chcesz wygrywać. Proponujemy spędzić czas na wypełnienie wszystkich ubytków na krawędziach natarcia i spływu, a także rys na bokach płetw.
Rysy mogą być wypełnione za pomocą szpachli albo żelkotu. Dodatkowo sprawdź czy fartuch miecza jest dobrze przyklejony i nie ma żadnych zmarszczek ani odstających elementów. Jeśli jest starszy niż trzy lata – może warto pomyśleć o nowym?
Powodzenia w nadchodzącym sezonie!