Kim są „Strażnicy Rzek”?
Strażnikiem Rzek może być każdy – dlatego zależy nam na dotarciu do osób, którym leży na sercu dobro polskich rzek. Które widzą ich piękno i chcą pomóc je chronić, ponieważ wiedzą, że zagraża im wiele niebezpieczeństw. WWF i Geberit rozpoczynają program „Strażnicy Rzek”, żeby znaleźć ludzi, którzy chcą chronić polskie rzeki, zwiększać świadomość społeczną dotyczącą ochrony wody i przyrody oraz pomóc zachować polskie rzeki z myślą o naturze i ludziach.
Warto chronić polskie rzeki
Wisła, Warta i ich mniejsze siostry są unikatem na skalę Europy i jednym z najcenniejszych skarbów polskiej przyrody. Należą do ostatnich rzek na kontynencie, które nie zostały uregulowane. W ich rejonach rosną rzadkie gatunki roślin, dają schronienie i pożywienie setkom gatunków zwierząt – korzystamy z nich też my. Dla ekologów i polityków z wielu krajów Europy są wzorem – obserwują polskie rzeki, żeby deregulować rzeki w swoich krajach i odzyskać je dla natury.
Co zagraża polskim rzekom?
Zanieczyszczenia, nadmierna regulacja, użytkowanie to tylko trzy spośród wielu zagrożeń. Największym zagrożeniem jest jednak nieświadomość tego, że dzikie rzeki są dla nas bezcenne. Niepotrzebne regulowanie brzegów rzek zwiększa ryzyko powodzi, zmienia rzeki w ekologiczne pustynie, które nie tylko nie dają schronienia zwierzętom, ale także pozbawiają nas wielu korzyści, takich jak dostęp do ryb.
W jaki sposób Geberit i WWF chcą zapobiegać tym zagrożeniom?
Dowiedz się tego na stronach www.geberit.pl/wwf i www.wwf.pl/srodowisko/rzeki.