Przez prawie trzy lata oddział firmy Siemens zajmujący się oprogramowaniem do zarządzania cyklem życia produktu (PLM) wspomagał team Land Rover BAR podczas projektowania, oceny, weryfikacji i produkcji brytyjskiego katamaranu klasy ACC (America's Cup Class) - na czas i w ramach budżetu. Ponad 85 000 godzin projektowania i konstruowania zaowocowało powstaniem 15-metrowej łodzi, w której zainstalowano 1200 metrów przewodów elektrycznych i okablowania komputerowego, łączących 190 czujników i cztery kamery wideo. Pracując z firmą Siemens, zespół zrealizował ambitny harmonogram i wykorzystał zintegrowane środowisko programowe służące do rozwoju cyklu życia produktu, które umożliwiło płynną współpracę wielu branż. Efektem tych prac jest statek - któremu podczas dzisiejszej ceremonii na Bermudach nadano nazwę „Rita”. Jego zadaniem jest zdobycie Pucharu Ameryki i sprowadzenie go do ojczyzny, gdzie wszystko zaczęło się w 1851 roku.
„Oprogramowanie Siemens umożliwiło nam symulację, analizę i testowanie rozwiązań projektowych przez cały proces projektowania i konstruowania”, powiedział Andy Claughton, Dyrektor techniczny teamu Land Rover BAR. „Korzystanie z tego oprogramowania zaoszczędziło nam dużo czasu i umożliwiło wprowadzanie usprawnień praktycznie aż do dnia zawodów, podczas których mamy nadzieję zdobyć Puchar i przywieźć go do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii regat”.
Zespół Land Rover BAR wybrał rozwiązania Siemens PLM Software w celu zaadoptowania zintegrowanego środowiska wirtualnego do cyfrowego modelowania i symulacji. Produkty programowe obejmują oprogramowanie NX™ do projektowania produktowego, Teamcenter® do zarządzania danymi, gamę produktów Fibersim™ do wspomagania inżynierii materiałów kompozytowych, oraz gamę produktów Simcenter™, w tym Femap™ i STAR CCM+®, do analizy inżynieryjnej i analizy mechaniki płynów (CFD).
Zaprojektowanie wysoce konkurencyjnej i innowacyjnej łodzi wyścigowej wymaga wprowadzania ciągłych ulepszeń do projektu w trakcie całego procesu rozwoju. Rozwiązania PLM, oferowane przez firmę Siemens, pozwalają teamowi Land Rover BAR stworzyć cyfrowego bliźniaka łodzi dla celów szybkiej ewaluacji i współpracy. Oprogramowanie NX, służące do cyfrowego projektowania i analiz inżynierskich, umożliwia wprowadzanie szybkich zmian do projektu łodzi w trakcie procesu jej rozwoju oraz automatyczne korekty modelu cyfrowego w oparciu o cyfrowe symulacje. Dzięki omawianiu zmian technicznych w ramach zespołu w oparciu o modele 3D reprezentujące cyfrowego bliźniaka, proces udoskonalania projektu jest znacznie szybszy i generuje niższe koszty. Korzystanie z Teamcenter jako cyfrowej nici łączącej procesy inżynierskie, pozwala zespołowi na pracę z pojedynczym źródłem najświeższych danych produktowych. Teamcenter zarządza pełną definicją produktu, wersjami oraz procesem wprowadzania zmian. Maksymalizuje to wpływ wiedzy o produktach i procesach, napędzając tym samym wydajność i innowacyjność.
„Jesteśmy dumni z naszej współpracy z Land Rover BAR i podekscytowani na myśl o tym, że Rita będzie rywalizować w 35. Pucharze Ameryki”, powiedział Tony Hemmelgarn, Prezes i Dyrektor generalny Siemens PLM Software. „Aby odnieść sukces, wyścig wymaga od zespołów pełnej integracji w trakcie rozwoju i projektowania, i dalej podczas fazy testowania. Nasze zintegrowane rozwiązania branżowe, w połączeniu z doświadczeniem całego zespołu projektowego i członków teamu Land Rover BAR oraz partnerów, zaowocowały stworzeniem imponującej, światowej klasy łodzi wyścigowej dla brytyjskiego zespołu”.