Wszystko zaczęło się w 2010 roku od śmiałego pomysłu, aby pokazać wszystkim gdańskim gimnazjalistom jak wygląda ich miasto od strony. Z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza powstał realizowany przez Urząd Miasta Gdańska i Fundację Gdańską program, który wykorzystuje potencjał edukacyjny żeglarstwa.
28 października, podczas uroczystości zakończenia piątej edycji, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój gdańskiej inicjatywy podsumowali dotychczasowe osiągnięcia. Zakończenie piątej edycji programu odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6.
Ewa Kamińska, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska do spraw polityki społecznej podkreśliła, jak znacząco Gdańsk otworzył się na morze w ciągu ostatnich pięciu lat. - Młodzi ludzie uświadamiają sobie, jak wiele możliwości daje życie w mieście położonym nad wodą.
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest jednym z najciekawszych przykładów realizowanych w Polsce projektów z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu. Proekologiczne wychowanie młodzieży, popularyzacja aktywności fizycznej i budowanie poczucia tożsamości lokalnej – to tylko niektóre z filarów inicjatywy. Przedstawiciele sponsorów programu – Grupy LOTOS i Ferrero Polska, zgodnie podkreślali, że to właśnie ta wszechstronność programu jest jego najmocniejszą stroną.
Organizatorzy zapowiadają, że pomimo zakończenia sezonu żeglarskiego, program nie zwija żagli. We współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną prowadzony jest cykl badań właściwości wody. Młodzież wykonując samodzielne analizy przekonuje się jak ważne jest dbanie o stan czystości Morza Bałtyckiego.