Linie kadłuba są ewolucją koncepcji opracowanych dla GS 44, przywiązujących maksymalną uwagę do stabilności jachtu podczas zwiększającego się przechyłu. Profil dziobu pozostaje bardzo delikatny, aby utrzymać dobre osiągi przy słabych wiatrach i zapewnić płynne przejście przez fale. Podobnie, jak w przypadku GS 44, dużą wagę przywiązano do wypozycjonowania wału na tyle rufy, umożliwiając podwykonawcy firmie Nauta Design opracowanie innowacyjnego układu pomieszczeń i uzyskanie korzyści zarówno pod względem wydajności, jak i komfortu.
Wersja Race jachtu wzmacnia konkurencyjny potencjał łodzi już i tak nastawionej na regatową żeglugę w bazowej wersji Performance. W wersji Race plan pokładu został dostosowany tak, aby zoptymalizować własności nautyczne, włączając w to dodanie 2 kabestanów (w sumie jest wtedy 6), regatowego wydłużonego bukszprytu, hydraulicznego achtersztagu, poprzecznie usytuowanego wózka foka oraz wpuszczonej szyny grota.
Standardowa wersja jachtu może już z powodzeniem brać udział w rywalizacji regatowej z punktu widzenia systemu IRC. Jacht posiada wtedy zanurzenie 2,4 m oraz do wyboru dwa rodzaje kila w kształcie łezki lub torpedy. Możliwe są jeszcze dwie opcje balastu umożliwiające zanurzenie 2,1 m zoptymalizowane pod kątem regat ORC oraz płytkie zanurzenie 1,85 m.
Zarówno wersja wyścigowa, jak i wyczynowa oferują platformę rufową, którą można otworzyć przy pomocy guzika, a sama platforma wyposażona jest w drabinkę ułatwiającą na nią wejście.
Schodząc pod pokład wchodzisz do luksusowej i nowoczesnej przestrzeni, funkcjonalnej i przemyślanej w najdrobniejszych szczegółach. Szerokie, praktyczne, efektywne wnętrza zostały zaprojektowane zarówno do korzystania w czasie rejsów rekreacyjnych, jak i do bezpiecznego przemieszczania się podczas regat. Ponadto projekt może się pochwalić zmaksymalizowaną przestrzenią pomiędzy częścią dzienną a kambuzem. Wszystko to składa się na opinię o przyszłej premierze, że uzyskany poziom relaksu i komfortu podczas zwykłych rejsów będzie odpowiadał również potrzebom żeglarzy regatowych.
W wersji bazowej znajdziemy trzy kabiny i łazienkę oraz dodatkowo schowek techniczny przeznaczony do przechowywania wyposażenia wyścigowego. Ale jest także możliwa specjalna opcja z trzema kabinami i dwiema łazienkami.
Długość całkowita jachtu wyniesie 12,9 m a opcjonalnie 13,6 m. Kadłub zaś posiada długość 11,9 m i maksymalną szerokość 4,07 m. Powierzchnia ożaglowania to 84m2 (opcjonalnie 95m2). Będą dwie opcje silnika stacjonarnego o mocy 30 i 50 KM. Zbiornik paliwa pomieści 170 l paliwa a wody będzie miał objętość 300 litrów. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie cena bazowa jednostki.