W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni obradowało jury w składzie: kontradm. Czesław Dyrcz, Jury Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego, Leszek Paszkowski przedstawiciel miasta Gdańska, Aleksander Gosk koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant, Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, Tomasz Falba sekretarz Jury, publicysta morski i laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych: Jerzy Jaszczuk, Hubert Latoś, Eugeniusz Moczydłowski, Roman Paszke, Jerzy Rakowicz, Jerzy Wąsowicz. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne obrady odbyły się w trybie online. Jury rozpatrywało 10 kandydatur. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz nie została przyznana nagroda Srebrnego sekstantu.
Jak podają organizatorzy: „Rozpatrując kandydatury uwzględniano walory poszczególnych przedsięwzięć zgodne z założeniem Nagrody premiującej obok śmiałych, pionierskich wypraw i rejsów, szersze przesłanie kultywowania idei wychowania morskiego czy związanego z morzem i żaglami sposobu na życie”.
Przyznano 2 nagrody Rejs roku 2021, 3 wyróżnienia i 2 nagrody specjalne: Polskiego Związku Żeglarskiego i Bursztynowej Róży Wiatrów Prezydenta Gdańska.
II Nagrodą Honorową Rejs Roku 2021 przyznano kapitanowi Bouwe Bekkingowi, prowadzącemu załogę „Sailing Poland” w prestiżowych regatach „The Ocean Race Europe”. Jacht „Sailing Poland” wystartował w klasie VO65 i zajął drugie miejsce, co jest niekwestionowanym sukcesem.
III Nagrodę Honorową Rejs Roku 2021 otrzymał kapitan Zbigniew Gutkowski, uczestnik regat Rolex Middle Sea Race na trimaranie „Ultim’Emotion 2”.
3 Wyróżnienia Honorowe otrzymali:
kpt. Waldemar Mieczkowski, który poprowadził rocznicowy rejs „Zawiszą Czarnym” na trasie Gdynia-Kopenhaga-Sztokholm-Tallin-Kłajpeda-Świnoujście (1798 mil morskich).
kpt. Adam Wiśniewski – pomysłodawca i założyciel Fundacji Ocean Marzeń oraz autor Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, który skierowany jest do młodzieży z Domów Dziecka i środowisk zagrożonych.
Edyta, Adam i Kalina Jakubczakowie – rodzina od dwunastu żyjąca na jachcie na morzu.
Nagrodą Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono kpt. Wacława Liskiewicza, za całokształt dokonań żeglarskich.
Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” uhonorowano Zbigniewa Gutkowskiego, za konsekwentnie budowaną pozycję wyróżniającego się żeglarza w elitarnym klubie najlepszych żeglarzy regatowych świata.
Ponadto zadecydowano, że Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego zostanie przyznana kapitanom Andrzejowi Górajkowi i Pawłowi Pelcowi za dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu i całego archipelagu Svalbard w jednym sezonie jachtem s/y „Ocean B” z dotarciem do szerokości geograficznej 82˚32,750 N.
Fot. arch. Sailing Poland