Informacje praktyczne
Ateny są popularnym miejscem wakacyjnych wyjazdów turystycznych i bez problemu można stąd znaleźć połączenie lotnicze z większością stolic europejskich. Alternatywnie, można pokonać 2300 km dzielące Ateny i Warszawę samochodem... ale to rozwiązanie dla ambitnych.
Transfer z lotniska Elefterios Venizelos:
- metro linii nr 3 (linia niebieska); lotnisko – centrum miasta (6 Euro) + tramwaj do mariny (1 Euro)
- autobus nr X 96; lotnisko – marina Alimos, kierunek Pireus (3,30 Euro)
- taxi lotnisko – marina Alimos (20–40 Euro)
Marina Alimos
Dobrze jest wcześniej zapoznać się z planem mariny, aby uniknąć niepotrzebnego błądzenia między jachtami. Marina jest jedną z największych w tej części Morza Śródziemnego. Praktycznie wszystkie potrzebne żeglarzom usługi można znaleźć w jej pobliżu. Mimo to wiele do życzenia pozostawiają toalety – pirs 3 i 7 (na marginesie to problem większości greckich portów).
Zakupy
Większość firm czarterowych współpracuje z prywatnymi sklepikarzami, którzy w zamian za wydane w ich sklepach pieniądze oferują bezpłatny transport zakupów na jacht.
Kuchnia
Grecja, jako kraj śródziemnomorski, słynie ze świeżych ryb i owoców morza. Najbardziej popularnymi przystawkami są znane już na polskich stołach: tzatziki (jogurt grecki z ogórkiem i przyprawami), ser (nie tylko feta) w różnych formach oraz – chyba najbardziej kojarzona z tym regionem – sałatka grecka, a także – z bardziej wyszukanych – kalmary i ośmiornice. Dania główne, obok tych morskich, w dużym stopniu bazują na baraninie i wieprzowinie, ale większość restauracji ma w swoim menu także inne rodzaje mięs. Godne polecenia są mousaka i pasticio (pieczone mięso mielone, ziemniaki lub makaron, bakłażan, a wszystko pokryte masą beszamelową) oraz miejscowy gyros. Tradycyjnie do posiłku podaje się wino lub piwo. Po obiedzie gospodarz często oferuje ouzo (wódkę anyżową), metaxę (brandy) lub tsipouro (alkohol z winogron). Jednym z najbardziej popularnych wśród Greków napojów jest frappe. Z kubkiem tej mrożonej kawy można spotkać miejscowych o każdej porze dnia.
Woda i prąd
Większość pirsów przystosowana jest już do tankowania wody i ładowania prądu. Ale warto sprawdzić jeszcze przy odbiorze jachtu, czy posiada on niezbędny do przyłączenia reduktor. Karty potrzebne do ładowania są do kupienia w miejscowych kioskach (1,5 Euro).
Wiatry
Nad Cykladami (w mniejszym stopniu nad Zatoką Sarońską) w okresie letnim dominują wiatry z ćwiartki północnej (60–70%). Szczególnie mocno odczuwalny jest lokalny wiatr zwany meltemi, który może osiągać siłę do 7–9°B (w północnej części Cyklad wiatr jest zwykle silniejszy niż w południowej). Wyjątkiem o tej porze roku są podmuchy z innych kierunków, nie można jednak o nich zapomnieć przy planowaniu rejsu. Angielskojęzyczna prognoza nadawana jest przez Olimpia Radio o godzinach: 0100, 0900, 1300, 1900 czasu lokalnego i poprzedzona jest komunikatem securite na kanale 16.
Zdięcie: Miguel Virkkunen Carvalho
Cały artykuł dostępny w Jachtingu 5-6/2018. Kup wersję online po kliknięciu w link.