Film dokumentalny „Spełnione marzenie” przedstawia sylwetkę starszego mechanika Jana Rackmana. Zaraz po II wojnie światowej przyjechał z rodzinnych kresów na wybrzeże.
Jako pierwszy kandydat do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni otrzymał legitymację szkolną z nr. 1. Zawodowo związany był ze słynnym statkiem pasażerskim „Stefan Batory”, pływał na nim pierwszego do ostatniego rejsu, pełniąc funkcję chiefa w maszynowni. Był świadkiem przemian zachodzących w naszym kraju w różnych okresach naszej powojennej rzeczywistości. Inż. Jan Rackman zmarł w wieki 91 lat, niespełna miesiąc po zakończeniu zdjęć do filmu. Pochowany został na cmentarzu na Witominie.
Autorzy filmu - Michał Dąbrowski i Jerzy Boj, są wieloletnimi pracownikami Telewizji Polskiej w Gdańsku oraz reżyserami filmów dokumentalnych, głównie o tematyce morskiej. Jerzy Boj zajmował się również w swojej karierze tematyką ochrony środowiska. Obaj są podróżnikami choć każdy z nich w inny sposób. Michał Dąbrowski przemierzał świat głównie na statkach
handlowych i rybackich oraz na żaglowcach i jachtach. Jest żeglarzem i posiada aktualnie stopień kapitana jachtowego. Jerzy Boj z kolei poruszał się po świecie wszystkimi możliwymi środkami transportu, ale zawsze miał przy sobie kamerę filmową. Obaj wspólnie uczestniczyli w wielu rejsach morskich, w tym na żaglowcach „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”. Przez ostatnie lata związani byli z Akademią Morską w Gdyni, dla której zrealizowali wiele filmów dokumentalnych. Obaj są laureatami licznych festiwali filmowych o tematyce morskiej w kraju i zagranicą.
Album autorstwa Haliny Wasielke Cieślak i Jerzego Drzemczewskiego, wydany przez Porta Mare – Pomorska Oficyna Wydawniczo–Reklamowa jest kontynuacją zeszłorocznego wydawnictwa i poświęcony jest współczesnej działalności miasta Gdyni. Na 270 stronach zaprezentowano blisko tysiąc zdjęć opatrzonych komentarzem, obrazujących najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnich latach funkcjonowania miejscowości, portu oraz największych działających tam przedsiębiorstw gospodarki morskiej. Galeria pokazuje fenomen tego miasta, to co było i jest siłą sprawczą nieustannego rozwoju Gdyni.
Autorzy albumu:
Jerzy Drzemczewski – wydawca, dziennikarz i autor kilkuset artykułów i kilkunastu książek z zakresu najnowszej historii polskiej żeglugi i turystyki. Był długoletnim pracownikiem PLO. Założyciel, współwłaściciel i redaktor naczelny wydawanego do dzisiaj branżowego dwutygodnika „Namiary na Morze i Handel” oraz redaktor naczelny i wydawca dwumiesięcznika „Czas Morza” . Właściciel wydawnictwa PORTA MARE – Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa – specjalizującego się w wydawaniu albumów, przewodników turystycznych i książek marynistycznych.
Halina Wasielke-Cieślak – artystka fotografik, specjalizująca się w fotografii morskiej. W swojej bogatej kolekcji nagród, medali i wyróżnień ma m.in. najwyższe odznaczenia krajowe za twórczość w dziedzinie fotografii artystycznej. Przez 37 lat pracowała jako fotografik w gdyńskim porcie, dokumentując zachodzące zmiany w jego rozwoju oraz technice i technologii przeładunków. Jej zdjęcia można znaleźć praktycznie w każdym większym wydawnictwie dotyczącym Gdyni i działających w tym mieście przedsiębiorstw gospodarki morskiej. W 2003 r. ukazał się też jej autorski album „Gdynia pod żaglami”.