Piękne krajobrazy
Mazurskie jeziora są doskonale znane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Gdy dodamy do tego rozległe lasy i liczne rezerwaty przyrody, stanie się jasne, dlaczego tyle osób pokonuje setki kilometrów, aby choć na chwilę znaleźć się w tej scenerii. Coraz częściej jednak dotychczasowi turyści decydują się zostać tu na stałe, żeby cieszyć się pięknem przyrody każdego dnia, a przy okazji skorzystać z możliwości rozwoju własnego biznesu. Przy obecnym rozwoju technologii mobilnych, internetu i komunikacji powstaje coraz więcej możliwości pracy zdalnej. Poza tym region dzięki rozwojowi infrastruktury transportowej i dobrze przygotowanym terenom inwestycyjnym jest coraz bardziej doceniany przez przedsiębiorców, którzy właśnie tutaj lokują swój biznes. Oprócz wyjątkowej przyrody region oferuje bogate zaplecze technologiczno-naukowe i kulturalno-rozrywkowe, a przede wszystkim unikalną atmosferę.
Jasno wytyczony kurs
Przyroda jest fundamentem gospodarki Warmii i Mazur. Według „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025”, inteligentnymi specjalizacjami regionu są: ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Tym, co łączy kluczowe branże regionu, jest wykorzystanie naturalnych surowców. – Naszym głównym celem strategicznym jest spójność ekonomiczna, społeczna i przestrzenna Warmii i Mazur oraz wzrost konkurencyjności gospodarki – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – Jedną z inteligentnych specjalizacji województwa jest ekonomia wody, której podstawą są największe w Polsce zasoby wód powierzchniowych. Region jest w krajowej czołówce pod względem produkcji jachtów i łodzi. A trzeba mieć także na uwadze to, że ta branża pociąga za sobą inne – technologiczne i innowacyjne. Słowa marszałka znajdują potwierdzenie w faktach. Warmia i Mazury są drugim w Polsce województwem co do przychodów ze sprzedaży łodzi i jachtów, a wartość eksportu rośnie z każdym rokiem. Polska jest także drugim po USA producentem i eksporterem luksusowych jachtów w klasie do 10m, a większość produkujących je stoczni znajduje się na Warmii i Mazurach. – Można powiedzieć, że jeden na trzy jachty w klasie do 10 m pływające po wodach całego świata pochodzi właśnie z naszego województwa – kontynuuje marszałek.
Wiatr w żagle gospodarki
Chcąc zdefiniować, co kryje się pod określeniem „ekonomia wody”, należy pamiętać nie tylko o firmach produkcyjnych: stoczniach jachtowych, producentach wyposażenia jachtów i łodzi oraz wytwórcach modeli i form z laminatu. Niezmiernie ważny jest także prężnie rozwijający się sektor usługowy związany m.in. z transportem wodnym, sportem oraz, oczywiście, turystyką. Odwiedzający Warmię i Mazury szczególnie cenią sobie bogatą bazę noclegową, od agroturystyki i pól namiotowych po ośrodki SPA i luksusowe hotele. Dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych bardzo ważna jest również rozbudowana infrastruktura marin i portów, która ułatwia turystykę wodną, a co za tym idzie – pozwala cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu
Najlepsza załoga
Przedsiębiorców planujących inwestowanie w Warmińsko-Mazurskiem może zachęcić również bogate miejscowe zaplecze kadrowe. W województwie jest ponad 70 szkół zawodowych i średnich, które kształcą w kierunkach związanych z ekonomią wody. Warmiacy i Mazurzy kształcą się w najlepszych krajowych politechnikach i zdobywają doświadczenie w firmach branży wodnej. Po ukończeniu studiów najczęściej wracają w rodzinne strony i bez trudu znajdują zatrudnienie. Wiedzą, że tutaj czekają na nich zdrowe życie i czysty zysk.
Dowiedz się więcej:
www.invest.warmia.mazury.pl
fb/warmia i mazury zdrowe zycie czysty zysk