Organizatorzy ogólnopolskiego konkursu Wychowanie Morskie Studentów ogłosili trzecią edycję wydarzenia. O nagrodę Czerwonej Róży Wiatrów rywalizowały będą najlepsze projekty służące upowszechnianiu idei wychowania morskiego w środowiskach akademickich.
Konkurs został stworzony z inicjatywy Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenia Czerwonej Róży i ma na celu nagrodzenie i promocję projektów, które przysłużyły się wychowaniu morskiemu.
- Wychowanie morskie studentów trzeba oprzeć o kształtowanie ich emocjonalnego stosunku do morza, jako atrakcyjnej przestrzeni aktywności zawodowej i rekreacyjnej - tłumaczy kapitan Jacek Jettmar, współtwórca konkursu. - Nasza tradycja narodowa nie jest niestety morska, dlatego stale trzeba „oswajać morze” i to w atrakcyjnych formach.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 roku. Spośród trzynastu zgłoszonych projektów jury nagrodziło grupę uczelni, z Politechniką Warszawską na czele, za organizację konferencji naukowych na pokładzie żaglowca „Pogoria”. Rok później pierwsze miejsce przypadło żeglarzowi Krzysztofowi Paulowi, który stworzył akademicką szkołę żeglarstwa regatowego.
W tym roku do dotychczasowych partnerów konkursu dołączyli - Pomorski Związek Żeglarski jako główny organizator, Narodowe Muzeum Morskie oraz Liga Morska i Rzeczna.
Konkurs skierowany jest do organizacji studenckich, kół naukowych, stowarzyszeń absolwentów, klubów akademickich i środowiskowych oraz osób indywidualnych - studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Zgłaszać można projekty zgodne z ideą konkursu, m.in. imprezy promujące kulturę morską, rejsy i wyprawy żeglarskie oraz wioślarskie, konferencje i seminaria naukowe.
Nagrodą główną jest statuetka „Czerwona Róża Wiatrów” oraz nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów (w ubiegłym roku zwycięzca otrzymał 10 000 zł, a wyróżnieni po 4000 zł). Wszyscy nominowani otrzymają także pamiątkowe dyplomy.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 8 maja.
Zawiadomienie o konkursie
Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursu
Tekst: Jędrzej Szerle