W dążeniu do odchudzania swojego dzieła projektanci sięgnęli po konstrukcje przekładkowe z rdzeniem. Naprężenia rozrywające przenoszą zewnętrzne powierzchnie laminatu (tzw. skin), przedzielone rdzeniem. Rdzeń (core) przenosi naprężenia ścinające. W średniozaawansowanych konstrukcjach na rdzeń stosuje się pianki poliuretanowe.
Gęstość pianek, mimo, że pozwala wytwarzać naprawdę lekkie elementy, nie jest jednak wystarczająco niska. Badania wykazały, że w roli rdzenia najlepiej sprawują się materiały o strukturze plastra miodu. Sam rdzeń może być wyprodukowany z nomexu, poliuretanu, pvc czy - jak w tym wypadku - aluminium.
Rdzenie aluminiowe Cel Components zapewniają odpowiednio niską masę (21-160 kg/m3, zależnie od grubości ścianek i gęstości oczek), dużą wytrzymałość, dużą sztywność. Są odporne na korozję (o ile zadba się o zabezpieczenie przed korozją elektrolityczną) oraz niepalne. Co ostatnio coraz ważniejsze - jako aluminium nadają się do recyclingu.
Co ciekawsze, rdzeń może być dostarczany w postaci "płaskiej" i przybierać kształt plastra miodu na miejscu produkcji, co znacząco obniża koszty transportu. Rdzeń może być wykonany w wersji "z dziurkami", co umożliwia tworzenie konstrukcji z użyciem nowoczesnych technik, takich, jak infuzja próżniowa.
Zastosowaniem tego materiału są panele, sufity, podłogi, drzwi - wszystkie elementy, gdzie wymaga się wysokiej sztywności przy małej masie.
Zdjęcie: Cel Components.