We włoskim mieście na wodzie, gdy zejdziesz z głównych turystycznych szlaków, znajdziesz warsztaty szkutnicze budujące gondole, ale mało kto wie, że w okolicy Wenecji mieszczą się także stocznie jachtowe.
W stoczni jachtowej Italia Yachts, w mieście Chioggia na weneckiej lagunie, za sprawą rąk szkutników z 50-letnim doświadczeniem, rodzą się najbardziej włoskie z włoskich jachtów żaglowych – przynajmniej z nazwy. Flagowym produktem stoczni Italia Yachts jest model o oznaczeniu Italia 15.98. Pod tym numerem kryje się długość jednostki w metrach.
Stocznia powstała w 2010 r. przy wsparciu doświadczonych budowniczych, którzy wpisali się w historię jachtingu pod markami Sangermani, Costaguta czy D’Este. Wspólnicy – Franco Corazza i Marco Schiavut – są dobrymi żeglarzami posiadającymi doświadczenie regatowe. Połączyła ich misja projektowania szybkich, solidnych jachtów żaglowych wyjątkowej jakości. Italia Yachts dba w swoich produktach o zachowanie włoskiego stylu i smaku. W dobie niewiele różniących się od siebie konstrukcji jednostki zaprojektowane przez Matteo Polliego i Tommaso Spadoliniego rozróżnialne są już na pierwszy rzut oka.
IDEA
Założeniem przyświecającym twórcom Italii 15.98 był powrót do tradycji tworzenia dobrych i szybkich jachtów oceanicznych udoskonalonych o zdobycze współczesnej wiedzy z zakresu hydrodynamiki. Ogólnie mówiąc, chodziło o stworzenie jachtu łączącego w sobie regatowo-turystyczną szybkość z dzielnością morską typową dla jednostek oceanicznych. To wszystko zostało ucieleśnione w oryginalnej formie. Projektanci jachtu podeszli do tematu poważnie, bo chociaż żeglarstwo jest przyjemnością, to żeglarze traktują swoją pasję całkiem serio. Dopracowali każdy szczegół, zadbali o bezpieczeństwo i komfort – to poważne sprawy. Podstawowa linia projektowa została wytyczona przez wcześniejsze modele 10.98 i 13.98, które spotkały się z dobrym przyjęciem na rynku ze strony klientów oraz branżowych specjalistów. Italia 15.98 idzie jednak o krok naprzód, oferując np. wersję zabudowy wnętrza z niespotykaną w mniejszych modelach armatorską kabiną rufową. Zachowuje jednocześnie charakterystyczne elementy stylistyczne całej linii jachtów, takie jak kształt okienek, pochylenie dziobnicy (3,5 stopnia) i rodzaj pawęży.
Pełną prezentację jachtu przeczytasz w Jachtingu 3/2015. Cały numer w wersji onlin tutaj - 9.90 PLN.