Brytyjska stocznia Alpha Plus UK w Cowes specjalizuje się w budowie i remontach jachtów regatowych. W portfolio mają budowę IRC 55, remonty i przebudowy od malowania po wykonanie od nowa struktury wewnętrznej. Zajmują się również przebudową łodzi klasy QT, zarówno w ramach remontów, jak i dostosowania do zmieniających się przeliczników regatowych. Od założenia w 2003 roku stocznia wykonała już kilkadziesiąt poważnych prac.
W portfolio i galeriach na stronie stoczni można zobaczyć jachty w różnym stopniu przebudowy, co daje wyobrażenie o strukturze jednostki. Miło było zobaczyć, że stocznia wciąż buduje ćwiartki, a także przywraca do regat starsze egzemplarze.
Klasa QTC sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku - pierwsze mistrzostwa świata zorganizowano w 1967. Ostatnie mistrzostwa odbyły się w 1997 roku, od 2005 roku wznowiono regaty w ograniczonej skali. Powstały tysiące jednostek, sama lista konstruktorów liczy ponad 100 nazwisk, w tym tak znane, jak Farr, Finot, Elvstrom, Volijk, Van de Stadt czy Sparkman & Stephens. W Polsce w tej klasie ścigało się kilkadziesiąt łodzi - od konstrukcji Nerfyt, C-24, przez licencyjnego Petersena po ostatni zbudowany w kraju jacht - Aquillę Czesława Perlickiego. Zaletą klasy była popularność, niska cena, wysokie wartości regatowe i reguły pozwalające na pewne modyfikacje konstrukcji, co do waloru żeglarskiego dokładało techniczny - coś, co dziś jest coraz bardziej rozdzielone.
Zdjęcia: Alpha Plus UK