Mistrzem Świata w kategorii Juniorów został Francuz Maxime Nocher a w kategorii Masters Brazylijczyk Wilson Veloso. Wśród kobiet triumfowała Rosjanka Elena Kalinina oraz Szwajcarka Astrid Berz. O tytuł Mistrza Świata rywalizowało 48 zawodników z 25 krajów.
Polacy od samego początku prezentowali bardzo wysoką formę. Już pierwszego dnia prowadzili w obu kategoriach wiekowych. Tomek Janiak wygrał wszystkie 4 wyścigi, nie dając żadnych szans Hiszpanowi Pedro Garijo Velasco. Maks Żakowski tryumfował w 2 wyścigach, w pozostałych 2 musiał ustąpić miejsca Francuzowi Maxime’owi Nocherowi.
W kolejnych dniach zawodnicy Blue Media Team potwierdzili swoje umiejętności walcząc o prymat z trudnymi przeciwnikami i powiększając swoją przewagę nad resztą zawodników. Ostatecznie jednak musieli uznać przewagę swoich największych rywali, choć niewiele brakowało, by Polacy wrócili z Cagliari ze złotymi medalami. Tomek Janiak wygrał 3 z 4 wyścigów finałowych i do zwycięstwa zabrakło mu jedynie 3 punktów.
Przegrałem o włos, pozostał więc pewien niedosyt, ale mimo wszystko jestem zadowolony z wyników. Trudno nie cieszyć się z tytułu Wicemistrza Świata. Dziękuję za doping. Myślę, że pokazaliśmy się jako Polacy z dobrej strony. – mówi Tomek Janiak, Mistrz Polski Masters w kiteracingu.
W kategorii Juniorów Maks Żakowski musiał dwukrotnie uznać przewagę francuza Maxime Nochera.
Maxime zasłużenie zwyciężył, ale w tym sezonie nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa. Na Mistrzostwach w Turcji jeszcze się odegram – zapowiada Maks Żakowski, aktualny Mistrz Polski w kiteracingu.
W Mistrzostwach Świata w kiteracingu we włoskim Cagliari, startowało 48 zawodników z 25 krajów. Polskę – obok Tomka Janiaka i Maksa Żakowskiego reprezentował Andrzej Ożóg i Piotr Lenckowski.
Kite racing to dyscyplina technicznie podobna do windsurfingu, ale różni się od tego ostatniego napędem – zamiast żagla motorem napędowym jest latawiec, którego wielkość dobiera się w zależności od siły wiatru. Zawody polegają na jak najszybszym przepłynięciu trasy ze startu wspólnego. Kiteracing miał zastąpić windsurfing (klasa RS:X) na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r., ostatecznie jednak walne zgromadzenie ISAF, wbrew zaleceniom własnej komisji technicznej, podjęło ostateczną decyzję (51% głosów) o usunięciu kiteracingu i przywróceniu windsurfingu do programu igrzysk. Najprawdopodobniej kiteracing zostanie włączony do programu igrzysk w 2020 r. w Tokio.
foto: bluemedia.pl