Onegdaj, w połowie sierpnia zamustrowano 60 kandydatów, którzy pod kierunkiem Waju przygotowali żaglowiec do rejsu po morzach i oceanach. 23 sierpnia odbyła się całodniowa inspekcja przedstawicieli Departamentu Morskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu z wyjściem w morze. 15 września odbyło się uroczyste spotkanie pożegnalne w gmachu Państwowej Szkoły Morskiej, a następnego dnia o 9-tej uroczystości pożegnalne w Gdyni. Komendant Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz wydał komendę „cumy rzuć” i o 11.30 Dar odbił od kei Dworca Morskiego.
Załoga żaglowca liczyła 107 osób. Z Bałtyku, rejs wiódł przez Atlantyk i Kanał Panamski na Pacyfik. Poprzez Hawaje Dar płynął do Japonii, a następnie wokół Afryki, żaglowiec powrócił na Bałtyk. Dar Pomorza był pierwszym polskim statkiem, który przeszedł Kanał Panamski, pierwszym polskim statkiem w Japonii i w portach dalekowschodnich. Odwiedził Australię, Mauritius, czterokrotnie przeciął równik, zawinął do 23 portów i w ciągu 352 dni przebył 38 746 mil morskich. Powitanie Daru Pomorza w Gdyni 3 września 1935 roku miało uroczystą oprawę, bowiem uczestniczył w nim m.in. premier RP z licznymi przedstawicielami władz centralnych, licznych instytucji społecznych związanych z gospodarką i wszystkimi przedstawicielami władz lokalnych. Efektem rejsu były m.in. cztery książki napisane przez uczestników, a wydane po jego zakończeniu.
Przypomnijmy, że biało-czerwoną banderę na żaglowcu podniesiono 1930 r., a żaglowiec miał matkę i ojca chrzestnego. Zbudowany w 1909 r., w stoczni Blohm&Voss żaglowiec, pod nazwą Prinzess Eitel Friedrich wszedł do służby morskiej jako niemiecki statek szkoleniowy 6 kwietnia 1910 r. W 1919 r. przekazano go Francuzom w ramach reparacji wojennych. W polskie ręce żaglowiec trafił w 1929 r. Zakupiono go dla Szkoły Morskiej w Gdyni i nazwano „Pomorze”. W grudniu 1929 r. zamustrowali pierwsi polscy marynarze. Na przełomie 1929 i 1930 r. statek przeszedł remont generalny w duńskiej stoczni w Nakskov. Dla podkreślenia ofiarności „Pomorzan” żaglowiec otrzymał nową nazwę – „Dar Pomorza”. „Ojcem chrzestnym” został Eugeniusz Kwiatkowski, piastujący wówczas funkcję ministra przemysłu i handlu, natomiast „matką chrzestną” Maria Janta-Połczyńska, małżonka dra Leona Janty-Połczyńskiego, ówczesnego ministra rolnictwa, a jednocześnie prezesa Wojewódzkiego Komitetu Floty Narodowej na Pomorzu. W pierwszą 2-miesięczną podróż szkolną po wodach europejskich Dar Pomorza wyruszył 26 lipca 1930 r.
Pod polska banderą Dar wykonał 105 podróży, podczas których wyszkoliło się na nim blisko 14 tysięcy marynarzy. Statek przebył łącznie ponad pół miliona mil morskich. Dwukrotnie sięgał po trofea w The Tall Ships’ Races. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Więcej na: Towarzystwo Przyjaciół „Daru Pomorza” http://www.darpomorza.am.gdynia.pl/