Celem naszego projektu jest rozwój konkurencyjnego ponadregionalnego produktu turystyki wodnej, rozwój gospodarki turystycznej i aktywizacja gospodarczą poszczególnych miejscowości na trasie Szlaku, a także tworzenie nowych miejsc pracy związanych z obsługą ruchu turystycznego, wzmocnienie roli turystyki wodnej i możliwości uprawiania sportów wodnych oraz wydłużenie sezonu turystycznego na Pomorzu Zachodnim – mówi Zbigniew Jagniątkowski, Prezes Związku Portów i Przytani Jachtowych, pomysłodawca szlaku.
W ramach Projektu otwarto już: Marinę Kamień Pomorski, zapewniającą 240 miejsc postojowych, Basen Jachtowy w Wolinie (33 miejsca postojowe), Port Jachtowy w Wapnicy (Gmina Międzyzdroje, 52 miejsca postojowe), Port i Przystań Sezonową w Dziwnowie (łącznie 75 miejsc) oraz Przystań w Basenie Rybackim w Darłowie (67 miejsca postojowe) oraz Przystań w Nowym Warpnie.
Ponadto rozbudowano i zmodernizowano przystanie jachtowe SEJK Pogoń i JK AZS
w Szczecinie oraz Port Jachtowy w Kołobrzegu.
Już dziś Partnerzy Projektu, którzy ukończyli inwestycje na swoim terenie odnotowują wyraźny wzrost zawinięć. Wśród gości przypływających do przystani Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, poza wodniakami z Polski, znaczną część stanowią Niemcy i obywatele krajów skandynawskich, którzy już w założeniach stanowili jedną z grup docelowych, tworzonego produktu turystycznego. Taki stan rzeczy świadczy również o tym, że infrastruktura spełnia ich oczekiwania i może konkurować z ofertą w innych krajach.
Nowe mariny w naturalny sposób przyczyniają się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości związanej z gastronomią, szkoleniami żeglarzy, budową, handlem i naprawami sprzętu dla wodniaków. Przystanie i porty, które powstały w ramach Projektu stają się także miejscem spacerów, spotkań i wycieczek. Mają tam również miejsce wydarzenia kulturalne i edukacyjne.
W trakcie realizacji są natomiast prace związane z budową Portu Jachtowego Szczecin na Wyspie Grodzkiej.
- Inwestycje w ramach Projektu, których łączna wartość to ponad 90 mln zł, stanowią istotny wkład w budowę produktu turystycznego jakim jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, który docelowo będzie tworzyć ponad 30 portów i przystani – mówi Jagniątkowski. - Rozwój portów i przystani jachtowych pozwolił umocnić, a niekiedy wręcz odzyskać morski czy nadwodny charakter, którym przez wieki charakteryzowały się miejscowości, w których Projekt jest realizowany.
fot:stimoroll