ZF wspólnie z naukowcami z Saarland University bada przyczyny i metody zapobiegania chorobie lokomocyjnej.
Celem badań ma być opracowanie odpowiednich algorytmów dla samochodów autonomicznych - mają one jechać w sposób minimalizujący możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej. W tym celu nawiązano współpracę z neurologami i fizjologami celem zebrania danych wskazujących na początki choroby lokomocyjnej. W szczególności pomiaru tych danych bez konieczności fizycznego kontaktu.
Jak okazuje się, takie symptomy bardzo się różnią pomiędzy osobami, dlatego konieczne jest usystematyzowanie danych i opracowanie szczegółowych algorytmów. Wymaga to połączenia wysiłków neurologów, fizjologów, specjalistów od sztucznej inteligencji.
Mierzone są takie parametry, jak temperatura ciała, przewodność skóry i wiele innych. Zespół zebrał 50 tysięcy gigabajtów danych, które będą teraz przetwarzane. Efektem ma być algorytm dopasowujący styl jazdy do obserwowanych symptomów.
Być może dane te pomogą zapobiegać chorobie i w innych środowiskach - na razie żeglarze wiedzą, że najlepszym sposobem jest położyć się pod rozłożystym dębem.
Zdjęcia: ZF