Zanim to jednak nastąpi, zgromadzeni na Bulwarze Nadmorskim mieszkańcy Gdyni będą mogli wysłuchać koncertu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu „Zawiszy Czarnego”. Okazją do występu będzie 70. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.
Niewykluczone, że wśród żaglowców i jachtów, które popłyną w Paradzie zobaczymy „Dar Młodzieży”, „Pogorię”, „Zawiszę Czarnego” i „Generała Zaruskiego”. Załogi tych jednostek zadeklarowały chęć udziału w wydarzeniu.
Właściciele mniejszych i większych jachtów mogą już zgłaszać udział swoich łódek w Paradzie za pośrednictwem strony internetowej: www.zeglarskaparadaswietojanska.pl.
Trasa wiodła będzie tradycyjnie wzdłuż trójmiejskiego odcinka wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Tym razem jednak zakończy się u wejścia na Motławę. Jeśli nie będą obowiązywały restrykcyjne ograniczenia związane z pandemią, impreza integracyjna odbędzie się na lądzie, w Marinie Gdańsk. W przypadku obowiązywania ograniczeń, odbędzie się na poszczególnych jachtach.
Organizatorem V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w ramach Święta Morza, są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – gł. koordynator Parady oraz Artur Pierzyński – komandor Parady. Partnerzy V ŻPŚ to miasto Gdynia, miasto Gdańsk, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Dalmor Property Management.
V Żeglarska Parada Świętojańska – szczegółowy program
11.00-12.00 – Formowanie Parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia
11.00-12.00 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny
12.00 – Start do Parady
12.00-15.00 – Parada na wodach Zatoki Gdańskiej
15.30-16.30 – Wejście na Motławę, Parada – cumowanie
16.30 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z okazji 70. rocznicy „Zawiszy Czarnego”
16.30-do wieczora – Impreza integracyjna, wspólna na lądzie lub na poszczególnych jachtach.