Rejs trwał dwa tygodnie. Pod koniec trasy jacht Malizia II został przechwycony przez łodzie motorowe z napędem Torqueedo i odeskortowany do mariny North Cove na Manhattanie. Marka Torqueedo jest jednym z beneficjentów tego projektu.
„Jesteśmy zaszczyceni mogąc pomóc Grecie w jej misji i być częścią projektu, który jest zauważany przez społeczność i przyświeca mu cel stworzenia alternatywnych środków transportu, nieemitujących CO2.” – powiedział skipper Team Malizia Boris Herrmann.
Team Malizia jest jednostką pro eko a jej ekipa jest mocno zmotywowana na działania przeciwko zmianie klimatu. Na jachcie są zamontowane panele słoneczne i podwodne turbiny, które produkują prąd w trakcie żeglugi. Spalinowy silnik stacjonarny miał być użyty tylko w sytuacji awaryjnej, co może świadczyć o wysokiej skuteczności tego napędu i jego przewadze nad napędem elektrycznym.
W oficjalnym komunikacie Torqeedo poinformował, że wg szacunków organizacji non profit Atomsfair lot w obie strony z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku kosztuje środowisko 3,4 tony sześcienne CO2 na jednego pasażera. To zaś wg Eurostatu jest połową przeciętnej produkcji CO2 na osobę w EU rocznie (7,2 t). Zdaniem firmy unikanie lotów samolotem jest potężnym orężem w walce z emisją CO2. Zwraca ona jednak uwagę na to, że spalanie silników jachtowych także przyczynia się do zwiększonej emisji do atmosfery tlenków azotu, siarki oraz cząstek stałych. Według Torqueedo prowadzenie łodzi motorowej z zaburtowym silnikiem 80 KM wytwarza zanieczyszczenia ekwiwalentne do ruchu 350 samochodów na autostradzie w tym samym czasie.
Osoby sceptycznie nastawione do projektu zwracają uwagę na fakt, że wszyscy jego uczestnicy użyli samolotów odrzutowych do transportowania się na miejsce startu misji. Z drugiej strony badania Szwedzkiego Instytutu Badań nad Środowiskiem wykazują, że produkcja baterii litowo-jonowych przyczynia się do wysokiej emisji CO2 w miejscu ich wytwarzania. Kwestią otwartą pozostaje sprawa utylizacji zużytych ogniw. Według wyliczeń Mats-Ola Larsona z tegoż instytutu ilość CO2 powstająca przy produkcji baterii do samochodu Tesla odpowiada statystycznemu użytkowaniu silnika diesla przez 9 lat. W przypadku produkcji baterii do Nissana Leafa emisja CO2 to prawie 3 lata jeżdżenia na dieslu.