KOMUNIKAT JURY
NAJWYŻSZYCH POLSKICH TROFEÓW ŻEGLARSKICH NAGRÓD HONOROWYCH „REJS ROKU 2017” i „SREBRNY SEKSTANT”
(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”.
W obradach Jury 48-tej edycji nagród uczestniczyli:
- kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury
- Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
- Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ
- Andrzej Radomski przedstawiciel Miasta Gdańska
laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
- Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
- Cezary Bartosiewicz Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
- Jerzy Jaszczuk
- Hubert Latoś
- Eugeniusz Moczydłowski
- Andrzej Rościszewski
- Jerzy Wąsowicz
publicyści morscy, pomysłodawcy nagrody „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”
- Tadeusz Jabłoński
- Zenon Gralak
- Aleksander Gosk – koordynator projektu
Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją Jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach.
„Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury w wyniku wszechstronnej dyskusji uznało, że start, znakomita postawa i osiągnięte przez kapitan Joannę Pajkowską, wspólnie z Uwe Rottgeringiem, zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017 zasługuje na najwyższe żeglarskie wyróżnienie minionego sezonu. Regaty o ustalonej renomie i stopniu trudności w 2017 roku przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów które ruszyły na trasę z Plymouth (w konkurencji jedno i dwuosobowej) do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).
Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury przyznało Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos po pokonaniu 3000 Mm dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.
Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitanowi Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Ten wyścig stał się swoistą narodową, polską konkurencją. Pięciometrowe, sklejkowe, własnoręcznie według jednych planów, wykonane łódki awansowały do rangi oceanicznych maszyn regatowych. W ostatniej edycji wystartowało 7 łódek żeglarzy-samotników i 2 z załogami dwuosobowymi. Duetapowa trasa podzielona jest na odcinki Sagres (Portugalia) – Santa Cruz de Tenerife (Kanary), skąd skok przez Atlantyk z metą wyznaczoną przez południk 61 W między Martyniką a Santa Lucia. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu. Podjęte wyzwanie, sportowy efekt i wykazana determinacja zdecydowały o decyzji Jury.
Jury postanowiło także wyróżnić trzy kolejne żeglarskie projekty:
-
kpt. Piotr Kuźniar niezmordowanie krążący na s/y „Selma Expeditions” z północy na południe i z powrotem tym razem po poprowadzeniu 2 etapów z Patagonii do Polski zaliczył powrotna trasę wzdłuż Atlantyku ze Szczecina do Ushuaia. Wyróżnienie za profesjonalizm i dusze eksploratora.
-
kpt. Michał Palczyński zrealizował na s/y „Crystal”, projekt „Arktyczna Rozgrzewka 2017” stanowiący preludium planowanej wyprawy przez Northwest Passage. To było 6 miesięcy północnej żeglugi prawie 9 tysięcy Mm, 71 dni powyżej północnego Koła Polarnego – żeglarska przygoda dla 54 uczestników etapowej wyprawy. Wszystko zgodnie z harmonogramem i wypełnieniem założonych celów.
-
kpt. Marek Rajtar – eksploracja na s/y „Sifu of Avon” archipelagu Svalbard z zamknięciem koła wokół Spitsbergenu. Dokonano tego w warunkach wyjątkowo obfitego zalodzenia. Wielka arktyczna przygoda dla kapitana i całej siedmioosobowej załogi.
Przyznano także nagrody specjalne:
Nagrodą specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono Wojtka (Victora) Wejera – mieszkającego w Toronto inżyniera i żeglarza, członka Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Biały Żagiel”. Wykorzystał swoją dobrą znajomość akwenów u północnych i zachodnich wybrzeży Kanady do pomocy żeglarzom próbujących swych sił na tamtych wodach. Z pomocy Wojtka korzystali kapitanowie wszystkich polskich prób pokonania Northwest Passage. Opracował specjalny przewodnik „Yachtsmen Routing Guide to the NW Passage”, w swej działalności na rzecz społeczności żeglarskiej i bezpiecznej północnej żeglugi współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami.
Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano
Michała Korneszczuka, gdańskiego żeglarza, wizjonera i organizatora wielkich wydarzeń żeglarskich. Jest m.in. pomysłodawcą, promotorem i współorganizatorem wielkich regat o Mistrzostwo Europy w żeglarstwie morskim w formule ORC zorganizowanych w Gdańsku w 2017 roku.
Tradycyjną Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego
uhonorowano kpt. Janusza Kowalskiego za odbycie rejsu z Górek Zachodnich na północ Bałtyku zbudowanym przez siebie jachtem s/y „Mea Galatea” (typ Mascot 28). Za wykazany hart ducha i wytrwałość w dążeniu do celu, także za pokazanie, że w dobie wszechobecnej komercji, można spełnić swoje marzenia w każdym wieku i bez pomocy sponsorów. Wreszcie za wykazaną dobrą robotę żeglarską w trudnych warunkach
Werdykt jury:
„Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
Joanna Pajkowska za zwycięski, wspólny z Uwe Rottgeringiem, start w prestiżowych transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017, organizowanych przez Royal Western Yacht Club na klasycznej trasie Plymouth – Newport. Uzyskany czas – 20d 22h 43’ (start – 29.05.2017, meta - 18.06.2017), dystans – 3 001 Mm.
II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
Jan Pietrzak za opłynięcie, wraz z żoną Ewą, wokółziemskiej trasy, z uzupełnianą na niektórych etapach załogą, na jachcie „Double Helix”. Żeglarska, siedmioletnia eskapada przez trzy oceany i sześć kontynentów ze startem i metą na Barbados (14.01.2010 – 21.01.2017) po pokonaniu 40 000 Mm.
III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
Leszek Stoch za zwycięski start w kolejnej edycji oceanicznych regat samotnych żeglarzy - „Setką przez Atlantyk” - na s/y „Giga”. Transatlantycką trasę II etapu Santa Cruz de Tenerife – Fort de France (2 903 Mm) pokonał w czasie 29d 10h 33’ (10.12.2016 – 3.01.2017) – szybciej od pięciu rywali – samotników oraz dwóch załóg dwuosobowych.
Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2017”
- Piotr Kuźniar za etapowy, załogowy rejs na s/y „Selma Expeditions” ze Szczecina do Ushuaia (14.10. – 24.12.2017) - dystans 9 500 Mm.
- Michał Palczyński za etapową wyprawę z Lizbony przez Norwegię, Spitsbergen, Grenlandię. Islandię, Irlandię do Lizbony ( 29.04. – 26.10.2017) na s/y „Crystal” – dystans – 8 899 Mm.
- Marek Rajtar – za załogową wyprawę dookoła Spitsbergenu na s/y „Sifu of Avon” rozp[oczętą i zakończoną w stolicy wyspy Longyearbyen po pokonaniu 1 005 Mm (24.07. – 9.09.2017).
Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego
Wojtek (Victor) Wejer – inżynier, żeglarz, mieszkający od blisko półwiecza w Kanadzie za 10-letnią już pomoc udzielaną wyprawom żeglującym przez Przejście Północno-Zachodnie. Ze wsparcia informacyjnego i komunikacyjnego Wojtka Wejera korzystały najgłośniejsze polskie wyprawy nagradzane m.in. Srebrnymi Sekstantami. W sumie wspomagał 55 wypraw przez Northwest Passage.
Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”
Michał Korneszczuk - żeglarz i organizator imprez żeglarskich na najwyższym poziomie – od 10 lat z powodzeniem organizuje m.in. międzynarodowe regaty Nord Cup także pomysłodawca regat o Mistrzostwo Europy w żeglarstwie morskim zorganizowane w 2017 roku.
Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego
Janusz Kowalski - za wykazaną dobrą robotę żeglarską podczas rejsu na wody północnego Bałtyku na s/y „Mea Galatea”. Mimo trudnych warunków i awarii silnika zakończył z powodzeniem, i w dobre kondycji, zaplanowaną wyprawę.