Nowoczesny Mylius 18E35 przykuwa uwagę dużą ilością czarnych elementów wykonanych z włókien węglowych. Jednak jego nowoczesność widoczna jest również w poszczególnych elementach konstrukcji i architekturze wnętrza. Każdy jacht ma swój charakterystyczny szczegół wykonania, który zostaje w pamięci. Z Myliusem będzie kojarzył mi się elegancko schowany dolny bloczek szotów grota. Projekt wnętrza jachtu daje wiele do myślenia na temat kierunków, w których podąża jachtowy design. Widząc stołki barowe, umieszczone w mesie przy rozkładanym i elektrycznie opuszczanym stole, zadaję sobie pytanie o ich funkcjonalność. Czy są wygodne, praktyczne? Na szczęście jest i obita białą skórą kanapa, która bez wątpienia daje poczucie domowego wręcz komfortu podczas postojów w portach. Dwie kabiny rufowe wyposażone są w częściowo rozdzielone koje, zatem nie małżeńskie i nie partnerskie. Komu może być dedykowany ten jacht? Na pewno jest jednostką morską, szybką, nowocześnie wyglądającą i wcale nie tanią.
Wyobraźmy zatem sobie bogatego Włocha z grupką znajomych dziewcząt i paroma kolegami, którzy przy ładnej pogodzie chcą wybrać się pożeglować w dzień od jednego portu Ligurii do drugiego, docierając na Lazurowe Wybrzeże. Dla takiego klienta wydaje się być zaprojektowany Mylius. Żeby nie zostać posądzoną o stereotypowość czy szowinizm, równie dobrze możemy zobaczyć na pokładzie Myliusa żeńską załogę zapalonych żeglarek z kolegami z pracy, żeglujących w regatach serii Mini-Maxi. (Oczywiście istnieje wersja zabudowy mająca trzy kabiny z pełnowymiarowymi podwójnymi łożami - właściwymi dla par, oraz kabinę pojedynczą dla samotnego skippera.)
Mylius zaprojektowany został tak, aby spełnić minimalne kryteria długości stawiane jachtom w tym cyklu regat.
Projektowany był mając na uwadze precyzyjne dopasowanie szerokości kadłuba i zanurzenia do powierzchni żagli. Czyli zapewnieniu właściwego zrównoważenia momentu przechylającego (od żagli i kila), momentem prostującym (od kształtu kadłuba i położenia balastu).
Jacht wyposażony jest w solidny maszt z włókien węglowych, na którym można postawić naraz żagle o powierzchni 442 metry kwadratowe. Równoważy je 6,2 tony balastu umieszczone 3,5 metra pod wodą.
Trudno pisać o własnościach nautycznych i o wrażeniach z żeglowania Myliusem, nie doświadczając tej przyjemności, zatem zamieszczam poniżej jedynie kilka danych technicznych:
Długość - 18,35 m
Długość z bukszprytem - 19,50 m
Długość linii wodnej - 16,05 m
Szerokość Max. - 4,80 m
Zanurzenie (standard) - 3,50 m
Wyporność - 15.900 kg
Balast - 6.200 kg
Kabiny - 3 podwójne + 1
Koje - 6 + 1
Toalety - 3
Zbiorniki na wodę - 600 l
Zbiorniki na paliwo - 300 l
Silnik - Diesel 75 KM
Powierzchnia żagli:
Grot - 122 mkw
Fok - 89 mkw
Code-Zero - 195 mkw
Genaker - 320 mkw
Co więcej wspólnego ma Mylius z Polską? Warto sprawdzić kim był Jan Mylius...